מחירי הדירות צנחו ב-6% בנובמבר

האם עליית מחירי הנדל"ן נבלמת? אחרי חודשיים רצופים של זינוקים חדים במחירים, משרד האוצר מפרסם היום נתונים מהם עולה שבחודש שעבר ירדו מחירי הדירות החדשות בישראל בשיעור של יותר מ-6% בהשוואה למחירים בחודש אוקטובר. באוצר מסבירים את שינוי המגמה בירידה חדה במספר הדירות הנרכשות לצורך השקעה

אלו מכם שרצו לקנות דירה לצרכי מגורים או השקעה בשנה האחרונה, חשו ודאי את עליית המחירים שהפכה את העסקה לפנטזיה רחוקה. אך נתונים חדשים שמתפרסמים היום מגלים שבחודש האחרון חלה ירידה של 6.1% במחירי הנדל"ן בישראל. האם מדובר בבשורות טובות אחרי העליות של החודשים האחרונים?

"למרות הנתונים אי אפשר להסיק מסקנות לגבי העתיד כיוון שאין שום מגמה שהיא ברורה ויציבה", אמרה בתגובה לנתונים סטלה קורין ליבר, הפרשנית הכלכלית של עיתון "גלובס".

"הסקר של משרד האוצר נערך בששת החודשים האחרונים", הסבירה קורין ליבר. "אז אמנם בחודש נובמבר הייתה ירידה של 6%, אבל באוקטובר לא היה שינוי, באוגוסט הייתה דווקא עלייה של 8%, וביולי הייתה ירידה של 2%".

מה בכל זאת גרם לירידת המחירים?

אז לפני שאתם רצים לחתום על חוזה קנייה, כדאי שתבדקו עוד כמה נתונים כיוון שין אפשרות להסתמך רק על הנתונים של הדוח. "הנתונים האלה לא צריכים להיות בשיקול אם לבצע קנייה של נדל"ן או לדחות אותה", הוסיפה סטלה.

אז איך ניתן להסביר את ירידת המחירים? באוצר מסבירים את שינוי המגמה הזה בירידה חדה במספר הדירות הנרכשות לצורך השקעה. מתברר ששליש מהדירות בשוק מוחזקות על ידי משקיעים. "מסתמנת אווירה שאנשים שקנו דירות לשם השקעה, מבינים שעליית מחירי הדירות מגיעה לשיא - ומתחילים סימנים של מימוש של הדירות האלה", הסבירה קורין ליבר. "אבל חושב להדגיש שמדובר בסימנים שלא מצביעים על מגמה ברורה וחד משמעית".

רוצים לקבל מחדשות 2 עדכונים בפייסבוק?