איש העסקים לשנת 2009: נוחי דנקנר

מחזיק השליטה ב-IDB נבחר בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" לאיש העסקים של שנת 2009 - "בזכות הערכתו ערב המשבר כי אנו עומדים בפתחו". "העבודה טרם הסתיימה, צריך לדאוג שהכלכלות יגיעו לחוף מבטחים", אמר אמש

עשה את זה בעסקים: נוחי דנקנר, בעל השליטה בקבוצת IDB, הוכרז אמש כאיש השנה של "גלובס" לשנת 2009 בוועידת העסקים השנתית של ישראל. דנקנר זכה לכבוד, בזכות הערכתו ערב המשבר כי אנו עומדים בפתחו, ודאג להגדיל את הנזילות של קבוצת IDB, בניגוד לאנשי עסקים רבים אחרים.

"הוא נקט בעמדה דפנסיבית ולאחר מכן, בשיא המשבר, נקט במדיניות של התרחבות בחו"ל - תוך שהוא קוצר רווחי עתק מהשקעתו בקרדיט סוויס", נכתב בנימוק הבחירה.

"אני שמח להיות אחד מכם", אמר דנקנר לנוכחים בוועידה, לאחר הכתרתו כאיש השנה בעסקים. "אני שמח להיות מבין המובילים את המשק הישראלי. אני מוקיר תודה על שנפל בחלקי להוביל את קבוצת IDB". דנקנר סיפר על בחור צעיר שעצר אותו בעת הליכה בחוף הרצליה ושאל אותו כיצד הוא מקבל החלטות והאם המשבר הכלכלי כבר מאחורינו.

"השבתי לבחור כך", אמר דנקנר. "את אופי הניהול העסקי אנו מגדירים כניהול שעתי. חייבים לגלות עירנות רבה לכל שינוי. מדי שעה מתעוררת סוגייה, לעיתים בתחומים שלא הכרת בעבר. האתגרים הם לעיתים הזדמנות. העיתוי הוא קריטי. מחד, רצוי לא לתת להזדמנות לחמוק, אך מאידך אסור לפעול בטרם עת. בסופו של דבר, יש משקל רב גם לאינטואיציה. בהחלטותיך ובעשייתך לפעמים אתה גם טועה ולא תמיד מסוגל לחזות את השלכות מעשיך, ואז אתה משלם את מחיר טעותך ומשתדל להפיק לקחים".

"ביולי 2007 סימן משבר הסאב-פריים את תחילתו של המשבר הכלכלי העולמי", המשיך דנקנר. "היום אנו רואים שלהפיכת העולם לכפר גלובלי יש גם חסרונות. שפל כלכלי במקום אחד משפיע על מקום אחר. הגלובליזציה הפכה את המשבר לצונאמי ענק ששטף יבשות ומדינות".

"העבודה טרם הסתיימה, צריך לדאוג שהכלכלות יגיעו לחוף מבטחים"

דנקנר התייחס גם להתאוששות הכלכלית ואמר: "אני חש שהשמחה קצת מוקדמת. אינני יודע איזה כיוון תתפוס היציאה מהמשבר. הסיכונים לא מעטים. התרחיש הבסיסי הוא יציאה מהמשבר תוך שיפור הדרגתי מתון וחזרה לצמיחה. אני אופטימי מטבעי ומאמין שהתרחיש האופטימי יתקיים, אך העבודה טרם הסתיימה. על המנהיגים כולם להמשיך לפעול לשילוב כוחות על מנת להבטיח שהכלכלות יגיעו לחוף מבטחים".

דנקנר פירט את תרומתה לחברה של IDB ופרש בפני הנוכחים את חזונו: "היעד שלי הוא להפוך את IDB לקבוצה גלובלית, אך שהמטה שלה יישאר בישראל. תמיד נראה את עצמנו כקבוצה ציונית ופטריוטית המזוהה עם המשק הישראלי והחברה הישראלית. גורלו של כל אחד מאיתנו תלוי בגורלה של מדינת ישראל וגורלה של המדינה תלוי בראש ובראשונה ביכולת להירתם כדי לחזק את חוסנה ועמידותה של החברה".

במלחמת לבנון השנייה הוביל דנקנר שינוי בקבוצת IDB והציב את הסיוע לקהילה כמטרה השנייה ברשימת היעדים של קבוצת IDB, מיד לאחר רווחיות והשאת תשואה נאותה לבעלי המניות. בין השנים 2008-2007 זכה נוחי דנקנר לאזרחות כבוד מטעם יישובי קו העימות בצפון, וכמו כן הוכרז כאזרח כבוד של קריית שמונה, נהריה, קרית מלאכי ושדרות על תרומותיו באזוריהם ועל פועלו רחב ההיקף למען הקהילה בישראל.

מאז קיץ 2006 ייעדו חברות קבוצת IDB ביחד עם קרן IDB למען הקהילה תרומות ויעודי תרומות בהיקף של מעל ל-300 מיליון שקל.