הקשר של בעל השופטת ורדה אלשיך ללב לבייב

יוסף אלשיך, בעלה של השופטת ורדה אלשיך, השופטת בתיק של "אפריקה-ישראל" הוא דירקטור בחברה שמחזיקה בבעלי החוב של החברה של לב לבייב. למרות שעל-פי חוק בתי המשפט הדבר אסור, בהנהלת בתי המשפט מתעקשים: אין ליוסף אלשיך כל עניין אישי או כספי בדיון

פרשת לב לבייב לא יורדת מהכותרות - עכשיו בשל מינויה של השופטת במשפטו: הצעת הסדר החוב של חברת אפריקה-ישראל נדונה השבוע בבית המשפט המחוזי בתל אביב בפני השופטת ורדה אלשיך. מה שהציבור לא יודע הוא כי בעלה של השופטת אלשיך הוא דירקטור בחברה שהיא אחת מבעלי החוב של אפריקה ישראל.

יוסף אלשיך הוא חבר דירקטוריון בחברת "פיבי אחזקות" - הבעלים של הבנק הבינלאומי - אחד מבעלי החוב של אפריקה ישראל. מה שמעלה בעיית ניגוד אינטרסים במערכת המשפט. על פי סעיף 77 לחוק בתי המשפט : "שופט לא ישב בדין אם מצא מיזמתו או לבקשת בעל דין כי קיימות נסיבות שיש בהן חשש ממשי למשוא פנים בניהול המשפט", נכתב בסעיף שמציג את מינויה של השופטת במשפט לבייב כבעייתי ביותר. "אם יש לשופט או לבן משפחה מדרגה ראשונה עניין כספי ממשי או עניין אישי ממשי בהליך או בתוצאותיו", מפרט אותו הסעיף.

בית המשפט: לא ביקשו שתפסול עצמה

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה כי "בעלה של השופטת אינו דירקטור בבנק הבינ"ל אלא בחברת האחזקות של הבנק אשר על כן אין לו כל עניין אישי או כספי בדיון. בתחילת הדיון שאלה השופטת אם משהו מבקש שתפסול את עצמה בתיק מכל מיני סיבות. איש מהנוכחים לא ביקש שבית המשפט יפסול עצמו. השאלה יצאה מנקודת הנחה כי הנוכחים ידעו במה מדובר".

אלמוני תקף את לבייב בבית המשפט

אתמול הטייקון לב לבייב נתקל למיני-דרמה, בעת שהיה באולם בית המשפט, כאשר ישראל מכלף, שכבר נעצר פעמיים בשל איומים על לבייב, ליווה אותו עד היציאה, חמש קומות למטה, ולא הפסיק לצעוק לו: "שודד, שודד!". לבייב לא התרגש מהדברים, והשיב בקור רוח: "בשביל זה יש בית משפט".

בתום הדיון הסוער שדן בבקשתה של "אפריקה-ישראל" לכנס אסיפת מחזיקי אג"ח אחת כדי לאשר את הסדר החוב, הודיעה אלשיך כי לא תקבל החלטה בעניין באותו היום ושלחה אותם לסבב פגישות נוסף כדי לנסות להגיע להבנות ביניהם, בטרם תכריע. ההכרעה בנושא נדחתה ל-20 בדצמבר.

דוברו של לבייב מסר בתגובה כי "מדובר בפולש לקרקע בדרום תל אביב שבמשך שנים נוהלו נגדו הליכים משפטיים במנהל מקרקעי ישראל, במטרה לפנותו משטח אליו פלש באופן לא חוקי".