חשש בשווקי העולם: קריסתה של דובאי יגרום למשבר נוסף

חברת ההשקעות שבבעלות הנסיכות העשירה מהמפרץ ביקשה אמש לדחות את תשלום חובותיה, הנאמדים בכ-59 מיליארד דולרים. חובותיה של הנסיכות נאמדים בכ-80 מיליארד דולרים. חשש במערכת הבנקאות העולמית: משבר דובאי ישפיע על כל שווקי העולם

הבנייה בדובאי נעצרה (רויטרס)

ממזרח תיפתח הרעה? לאחר מספר חודשים של התאוששות בכלכלה העולמית, שב החשש לשווקי העולם מפני מפולת נוספת, על רקע הודעתה של דובאי כי אינה צפויה לעמוד בחובותיה הכספיים, הנאמדים בכ-80 מיליארד דולרים.

מי שנחשבה לאחת מ"בירות ההשקעה" באזור ובעולם כולו, צפויה שלא לעמוד בכל התחייבויותיה לבנקים, מה שהביא גם אתמול לירידה חדה בדירוג האשראי שלה. זאת, על רקע המשבר העולמי וקריסת מחירי הנדל"ן בשנה החולפת.

אמש הודיעה חברת ההשקעות הגדולה בנסיכות העשירה מהמפרץ, הנמצאת בבעלות ממשלתית, כי לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה, וביקשה דחייה של כשישה חודשים בתשלום חובותיה. חברת ההשקעות, מחזיקה בחובות הנאמדים ב-59 מיליארד דולרים, על רקע עצירת הצמיחה בנסיכות בשנה החולפת.

משקיעים רבים מחזיקים אצבעות

בסך הכל חייבת הנסיכות כ-40 מיליארד דולרים למספר בנקים באירופה, בהם בנקים גרמנים ושוויצרים. כעת, במטרה למנוע קריסה טוטלית, היא מחפשת מקורות הלוואה חדשים שיסייעו לה בשלב זה להחזיר ולו במעט מחובותיה.

משקיעים רבים בעולם, בהם גם ישראלים צפויים להפסיד הון עתק על רקע הודעתה של חברת ההשקעות. כבר אמש הגיבו הבורסות בעולם בחוסר שביעות רצון להודעה של חברת ההשקעות, וסגרו את המסחר בירידות שערים חדות.

גם המסחר היום בבורסות אירופה נפתח במגמה שלילית, בירידות של כמה אחוזים במרבית המדדים המובילים. כעת מקווים, כי אחרי כמה חודשים של אוויר, חזרה לשגרה ואף סימני צמיחה, לא יגיעו חדשות רעות דווקא מהמפרץ - האזור שנחשב לאחד העשירים והמפותחים בעולם כולו.