סקר: רק 25% חשים ביטחון כלכלי

סקר שנערך לרגל היום הבינלאומי למאבק בעוני קובע: הציבור לא סומך על מדיניות הממשלה בטיפול בבעיית העוני. כמחצית מהציבור חוששים שמדיניות הממשלה תוביל אותם אל מתחת לקו העוני ורק כרבע מהציבור מביע תחושת ביטחון במצבו הכלכלי. בנוסף, הסקר מדווח על "הידוק חגורות" ברבע ממשקי הבית בישראל

הציבור הישראלי נגד מדיניותה הכלכלית של הממשלה (חדשות 2)

בהמשך לדוח העוני שפורסם לפני כשבועיים, סקר שערך מכון "דחף" בהשתתפות 500 בני אדם לרגל היום הבינלאומי למאבק בעוני שמצוין היום, מגלה נתונים מדאיגים לגבי תחושת הציבור בנוגע לטיפול הממשלה בבעיות העוני ולמצבם הכלכלי של אזרחי ישראל.

46% מהציבור חוששים שהמדיניות הכלכלית של הממשלה תוביל אותם בסופו של דבר אל מתחת לקו העוני. בנוסף רק כרבע מהציבור מרגיש ביטחון בקשר למצבו הכלכלי. מהנתונים אפשר ללמוד על חוסר האמון שמביע הציבור במדיניותה הכלכלית של הממשלה.

עוד עולה מהנתונים, כי בעקבות המשבר הכלכלי ותחושת אי-הביטחון בנוגע למצב הכלכלי, רבע מתושבי ישראל צמצמו את ההוצאות בשנה האחרונה. הישראלים לא צמצמו רק את רכישת המותרות, אלא גם הפחיתו קניית מוצרי מזון ותרופות. בנוסף, 77% מהנשאלים בסקר ענו כי האחריות לעוני אינה מוטלת רק על העניים, כי אם על הממשלה.

ד"ר רוני סטריאר, מבית הספר לעבודה סוציאלית, באוניברסיטת חיפה החבר בפורום לציון יום העוני, הגיב לתוצאות הסקר כשאמר: "כולי תקווה כי חברי הממשלה וחברי הכנסת יטו אוזן לאנשים החיים בעוני. זהו פתח לשיח חדש, שיתבסס על שותפות המכירה בזכויות האדם שלהם, בצורכיהם ובקשייהם". ד"ר סטריאר סיכם: "רק דיאלוג כזה, המביא אותם למרכז, מחד יתרום להעצמת יכולותיהם וליציאתם מן ה"שוליים". ומאידך יחזיר את האימון של הציבור בממשלה ובמדיניותה למען צמצום העוני ובכלל".

חודש ספטמבר: יותר מובטלים

הנתונים המדאיגים גם באים מכיוונים נוספים. שירות התעסוקה פרסם בשבוע שעבר כי בחודש ספטמבר חלה עלייה של 0.5% במספר המובטלים בישראל. נכון חודש ספטמבר, יש בישראל כ-216 אלף בני אדם מחוסרי עבודה.

עם זאת, מדובר בירידה במדד האבטלה, ביחס לחודש אוגוסט. בחודשים אוגוסט 2008 עד יוני 2009 הייתה עלייה ממוצעת של 1.9% במספר המובטלים, כך שהעלייה בחודש ספטמבר מתונה יחסית לחודשים קודמים.