החקלאים מוחים - וחוסמים את כבישי הארץ

מחאת החקלאים עולה מדרגה: עובדי האדמה החריפו הבוקר את מחאתם בנושא מכסות העובדים הזרים, חסמו עם טרקטורים 13 צמתים מרכזיים ברחבי הארץ. החקלאים דורשים מהממשלה להציל את הענף שנמצא בקריסה ולאפשר לעובדים זרים לעבוד בענף. "העובדים הישראלים לא משתלבים בענף", הם טוענים

מחאת החקלאים מחריפה: עובדי האדמה העלו הבוקר הילוך במחאתם וחסמו 13 צמתים מרכזיים ברחבי הארץ. החקלאים מוחים נגד כוונת הממשלה לקצץ את מכסות העובדים הזרים המורשים להיכנס לישראל, אשר מהווים כוח עבודה משמעותי וייחודי בענף החקלאות.

החקלאים הזועמים עלו על טרקטורים ויצאו מהשדות ומהפרדסים אל האספלט, בתקווה שיצליחו לעורר את בכירי הממשל לשנות את היחס אליהם. "החקלאות בדעיכה - הצילו!", נכתב על אחד השלטים של המפגינים.

מחאת החקלאים נמשכת מזה כמה שבועות, בטענה שהממשלה טרם עמדה בהסכמים אליהם התחייבה, ובראשם "פתיחת השמיים" המאפשרת את כניסתם של עובדים זרים לישראל והשלמת המכסות של העובדים הזרים לחקלאות.

במאי 2009 חתמה הממשלה על הסכם עם התאחדות חקלאי ישראל, ובו נתקבלו החלטות במכלול הנושאים הנוגעים להעסקת עובדים זרים בחקלאות. בהסכם התחייבה התאחדות חקלאי ישראל על הפחתה משמעותית של מכסת העובדים הזרים, וזאת בתמורה לכך שהממשלה תמלא מיידית את המכסות הקיימות.

"הישראלים לא עובדים טוב"

"החקלאות הישראלית היא מפעל ציוני התיישבותי, וככזו היא נכס לאומי למדינת ישראל, ומרכיב מרכזי בצמיחתה", מסביר דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים, "המשמעות של אי-קיום ההסכמים מצד הממשלה והחסמים להבאת העובדים הזרים, היא חיסול החקלאות מלהתקיים, קריסתם של משקים רבים והפיכת השדות הירוקים למדבר ושממה".

אנשי האדמה מזהירים כי ענף החקלאות בישראל בקריסה מוחלטת. לדבריהם, אחרי שניסו להסתגל למצב החדש, גילו כי העובדים הישראלים לא עובדים מספיק טוב ואינם משתלבים בענף. הם טוענים כי אי-קיום ההסכם גורר מחסור של למעלה מ-5,000 עובדים לחקלאות בישראל, מחסור שפוגע קשות בחקלאות ובייצוא החקלאי בכל אזורי הארץ.

כצל"ה: אסור שהקרקעות יעברו לידיים לא יהודיות

יו"ר הוועדה לבחינת בעיית העובדים הזרים ויו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), הביע תמיכה מלאה במאבק החקלאים. כצל'ה דורש משר הפנים להגדיל את מכסת העובדים הזרים מתאילנד שחקלאי הדרום זקוקים להם נואשות.לצד מאבקו בתופעת המסתננים מסיני, דורש כצל'ה להשלים את מכסת העובדים התאילנדים הנחוצים לענף ההיי-טק החקלאי הישראלי.

"יש להימנע מפגיעה בחקלאים שלנו - ציבור אידיאליסטי נפלא", אומר היום כצל"ה שמזהיר מפני העברת בעלות על קרקעות חקלאיות לידיים לא יהודיות. "אין לחזור על טעויות שנעשו בעבר בגרימת מצוקה תעסוקתית לחקלאים שלנו". עם זאת הצהיר חבר הכנסת כי הוא מתכוון לפעול לקידום פרויקטים שישלבו עבודה עברית בחקלאות.