דוח העוני ל-2008: העניים נהיו עניים יותר

סערת המשבר הכלכלי העולמי שוכחת לאיטה, אבל לאט לאט מתגלות ההשלכות שהותירה מאוחריה הטלטלה הכלכלית העולמית. דוח העוני לשנת 2008 שמתפרסם היום מראה תמונה עגומה, אך יש גם כמה נקודות אור

הדוח: ממדי העוני זהים לשנה שעברה (חדשות 2)

שרדנו את המשבר הכלכלי העולמי - עכשיו אנחנו מגלים את ההשלכות האמיתיות: דוח העוני לשנת 2008 מתפרסם ואיתו תמונה לא מעודדת במיוחד. על פי ממצאי הדוח - הגענו בישראל לסיומה של תקופת צמיחה רצופה בת חמש שנים. אבל יש גם כמה נקודות אור - לעומת מדינות רבות אחרות הצלחנו לצאת "בזול" יחסית מהמשבר הכלכלי שפקד את העולם בשנת 2008.

שר הרווחה והשירותים החברתיים יצחק (בוג'י) הרצוג, ומנכ"לית המוסד לביטוח לאומי אסתר דומיניסיני, הציגו היום במסיבת עיתונאים את נתוני דוח העוני והפערים החברתיים לשנת 2008. הדוח, כאמור, מציג תמונה מעט עגומה, אם כי היחס לשנת 2007 הוא כמעט זהה.

מדינת ישראל כמו מדינות רבות ברחבי העולם, נקלעה בחציון השני של שנת 2008 לטלטלה כלכלית וחברתית קשה בעקבות המשבר הכלכלי העולמי. סביר להניח שלולא המשבר הכלכלי, דוח העוני של שנת 2008 היה מצביע על שיפור והטבה ברמת החיים של אזרחי ישראל.

השפעת המשבר הכלכלי קיזז את העלייה הריאלית שהושגה בהכנסה הפנויה במחצית הראשונה של שנה זו. למרבה הצער, תוצאות המשבר מחקו את מגמת השיפור שחלה בממדי העוני.

783,600 ילדים עניים

ממצאי הדוח מראים שלמרות המשבר, רמת החיים נותרה פחות או יותר זהה לרמתה ב-2007, ומספר העניים בישראל בשנת 2008 עמד על 1.651,300 לעומת 1.630,400 נפשות בשנת 2007, מהם 783,600 ילדים.

שיעור הילדים העניים המשיך את מגמת הירידה שהחלה ב-2006. בקרב המשפחות הערביות חלה ירידה בשיעור העוני בשל גידול במספר הנפשות המשתלבות בשוק העבודה והתורמות לפרנסת משק הבית. לעומת זאת, עומק העוני בקרב משפחות חד הוריות החמיר. ממדי העוני בקרב משפחות עובדות נותרו יציבים.

גם תחולת העוני בקרב קשישים נותרה כמעט ללא שינוי לעומת אשתקד ועומדת על 22.7%. תחולת העוני של משפחות חד הוריות ירדה בכאחוז ביחס לשנת 2007, אז עמדה התחולה על 29.8%. שר האוצר יובל שטייניץ הגדיר את הדוח כ"יציבות באי-וודאות".

יציבות בממדי העוני

ההשלכה המובהקת ביותר של המשבר שפקד את העולם בשנה החולפת היא מצבן של המשפחות העניות - הן נעשו עניות עוד יותר. נתון מדאיג זה ניתן לייחס לפיטורי המפרנס היחיד במשק הבית. אמנם חלקן של המשפחות שאינן עובדות מכלל האוכלוסייה הולך וקטן בהתמדה בשנים האחרונות, אך שיעור העוני בתוך אותן אוכלוסיות מוסיף לעלות.

בנימה קצת אופטימית ניתן לסכם את ממצאי הדוח בכך שלפחות קיימת יציבות יחסית בממדי העוני - למרות המשבר הכלכלי האדיר. כלומר, לא נוספו אנשים רבים למעגל העוני. אך עם זאת לא ניתן להתעלם מהעובדה כי הדוח מצביע במקביל על תופעה קשה של החמרת העוני בקרב אלו שכבר היו עניים לפני כן.

הממשלה מבחינתה תנסה להגדיל את ההכנסה לאנשים שמרווחים מעט. כך לפחות לדברי השר הרצוג שהצהיר כי יופעל מס הכנסה שלילי, בעידוד תעסוקה, בהסרת חסמים בתחום העסקת עובדים, באכיפת חוקי עבודה, בהגברת תעסוקה בשכר ראוי ויצירת פתרונות תעסוקה, המותאמים גם לקבוצות החלשות בחברה שיש להן קושי בכניסה למעגל זה.

בנוסף, הצהיר הרצוג שהושגה אמש פריצת דרך בנושא הביטחון התזונתי. בדיון שקיים ראש הממשלה יחד עם השר הרצוג, שר האוצר יובל שטייניץ ועם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, אומצו בהסכמה מרכיבי הליבה של דוח איצקוביץ לביטחון תזונתי. סוכם שהמדינה בשיתוף ארגון הג'וינט תפעיל מערך להסדרה והפעלה נכונה של שוק עמותות המזון ואספקת מזון לנזקקים.

מי הם שיאני השכר במגזר הציבורי?