שיאן השכר במגזר הציבורי: פרופ' היס - 66 אלף ש' בחודש

משרד האוצר מפרסם את דוח שיאני השכר במגזר הציבורי לשנת 2008 וחושף מספר נתונים מפתיעים. פרופסור יהודה היס, ראש המכון הפתולוגי, הוא העומד בראש טבלת המשתכרים ולא הרבה אחריו היועץ המשפטי מני מזוז. עוד עולה מהדוח כי ישנם יותר נשים במגזר הציבורי מגברים, אך הן מרוויחות פחות

סקירת השכר במגזר הציבורי: משרד האוצר מפרסם היום את דוח השכר בשירות הציבורי לשנת 2008. לצד דירוג שיאני השכר שמרוויחים כמעט 70 אלף שקלים בחודש, יש השנה גם הפתעות חיוביות, דווקא בתחום ההוראה.

רוב המדורגים בחלקה העליון של טבלת השכר הם אינם אנשים מוכרים לציבור. אך בהמשך הדירוג נמצאים גם כמה שמות מפורסמים יותר, כמו היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שהרוויח ב-2008 כ-58 אלף שקל בחודש.

במקום הראשון בדירוג השכר נמצא פרופסור יהודה היס, המכהן כפתולוג הראשי ומנהל המכון לרפואה משפטית באבו כביר. היס הרוויח 66,613 שקל בחודש בשנת 2008 וסך עלות שכרו עמדה על כ-948 אלף שקל בשנה. במקום השני ניצב שלמה נוי, מנהל בית החולים השיקומי בשיבא והמשנה למנכ"ל ביה"ח, עם שכר של 65,976 שקל לחודש.

שכר המורים עלה

ד''ר זוהר אליאל, מנהל יחידת ריאות ושחפת בביה"ח זיו בצפת, מדורג במקום השלישי עם שכר של 65,158 שקל בחודש. במקום הרביעי ניצבת טובה שטרסברג כהן, נציבת תלונות הציבור על השופטים ומי שהייתה שיאנית השכר בשנת 2007, עם שכר חודשי של 64,582 שקל. את החמישייה הראשונה סוגר עוזר מחקר במשרד הביטחון שהרוויח בחודש 64,501 שקל ועלות שכרו עמדה על כ-856 אלף שקל לשנה.

למרות השכר הנמוך של המורים בישראל, מביא הדוח עימו בשורה מעודדת. לראשונה מזה שנים גדל שכר המורים בשיעור ממוצע של 9% וזאת לעומת השכר במגזרים אחרים שדווקא ירד.

יותר נשים מגברים, אך מרוויחות פחות

על פי הדוח ניתן עוד לראות כי בשירות המדינה יש יותר נשים מגברים, אך הן משתכרות פחות. הנשים מהוות 64% מסך העובדים בשירות הציבורי אך שכרן מהווה רק 76% מגובה שכרם הממוצע של הגברים.

פערי השכר נובעים בעיקר מתפקידים ודרגות תפקיד זאת מכיוון שמרבית הנשים בשירות המדינה מועסקות בתפקידים מנהלתיים ובדרגות נמוכות יחסית לגברים ומכאן ששכרן הממוצע נמוך יותר.