זמנים טובים? הריבית במשק עולה ברבע אחוז

בצעד חריג ביחס לכלכלה העולמית הודיע נגיד בנק ישראל על העלאה של 0.25% בריבית לחודש ספטמבר, שתעמוד על 0.75%. ההחלטה נובעת בעיקר מהעלייה המפתיעה במדד המחירים לחודש יולי ובשיפור המתון בפעילות הריאלית במשק

לאחר חודשים ארוכים שבהם הריבית ירדה או נשארה ללא שינוי, בנק ישראל הודיע הערב שהריבית במשק בחודש ספטמבר תעלה בשיעור של 0.25%. הצעד שנקט הנגיד יבוצע בהתאם להערכות האנליסטים שציפו להעלאה של הריבית בשיעור של 0.5% לכל היותר. למרות הצפי לעלייה, מדובר בצעד חריג בזירה הכלכלית העולמית, שכן נגיד הבנק, פרופ' סטנלי פישר, הוא נגיד הבנק המרכזי הראשון שמחליט על העלאת הריבית בעולם.

בבנק ישראל מסבירים שההחלטה להעלות את הריבית נובעת מהעלייה במדד המחירים שעלה בחודש יולי ב-1.1%. העלייה הפתיעה את תחזיות הבנק שצפו עלייה בטווח של 0.8% עד 0.9%. בנוסף, הנתונים שהצטברו עד כה מצביעים על בלימת הירידה בפעילות הריאלית במשק ועל מעבר למגמת עלייה בפעילות שמתרחשת בקצב מתון.

מי שפחות מתרגשים כנראה מהצעד החריג הם לקוחות הבנקים שלקחו ההלוואות ומשכנתאות בריבית משתנה, שנהנו עד כה מריבית נמוכה במיוחד. אך ההחלטה מעידה על שיפור מסויים במצב המשק שמצטרף להחלטת הנגיד על הפסקת רכישות המט"ח היומית הקבועה שהייתה נהוגה בחודשיים האחרונים, ולנתונים החיובים שמציגים לאחרונה המדדים המובילים בבורסה בתל אביב.

עוד בנושא:

פישר: "סיום המשבר רחוק מלהיות וודאי"

מדד המחירים לצרכן זינק ב-1.1%

"הכלכלה העולמית יוצאת מהמיתון"

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק