פישר לא העלה את הריבית והשאירה על 0.5%

בהודעתו של פישר אין כל רמיזה כי הוא מתכוון להעלות ריבית בטווח הקצר. בנק ישראל הודיע כי אין בכוונתו למכור את ניירות הערך שרכש אבל רכישת אגרת החוב הממשלתיות תיפסק

לא העלה את הריבית. פישר (רויטרס)

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר הותיר היום את הריבית הבסיסית למשק הישראלי לחודש אוגוסט, על שיעורה הנוכחי - 0.5%. זו הפעם הרביעית ברציפות שהנגיד מותיר את שיעור הריבית על כנו. בנוסף, בהודעה לעיתונות של בנק ישראל נמסר כי הנגיד מתכוון להפסיק את רכישות האג"ח הממשלתיות כבר ב-5 באוגוסט.

בהודעתו של פישר אין כל רמיזה, לא בעקיפין ולא במישרין כי הוא מתכוון להעלות ריבית בטווח הקצר. בנוסף, בנק ישראל מודיע כי אין בכוונתו למכור את ניירות הערך שרכש.

בכירי הכלכלנים בשוק ההון ציפו כי הנגיד פישר יותיר בפעם הרביעית ברציפות את הריבית במשק על שיעורה הנוכחי - 0.5%. עם זאת, קובץ קטן של אנליסטים נתנו הסתברות של 10-20%, לאפשרות שתהיה העלאה ברבע אחוז לרמה של 0.75%.

הערכה: המשק טרם יצא מהמיתון

בהודעה לעיתונות של בנק ישראל נמסר, כי הגורמים להחלטה להותיר את הריבית על כנה, הם: שיקולי אינפלציה בעקבות מדד יוני הגבוה, נתונים ואינדיקציות מסקרים על הפעילות הכלכלית שהתקבלו החודש, מחזקים את ההערכה לפיה הירידה בתוצר מתמתנת ואולי אף נבלמה.

גם השיפור המהיר בשווקים הפיננסיים תומך בהתאוששות בפעילות הכלכלית. אולם, עדיין מוקדם לקבוע אם מדובר בתפנית בעיקר נוכח אי הוודאות לגבי ההתפתחויות במשק העולמי.

החלטת בנק ישראל להותיר את הריבית ללא שינוי ולסיים את תוכנית רכישות האג"ח כמתוכנן, מאזנת בין הכוחות לעליית מחירים, הצפויים להתמתן לאחר העליות החד פעמיות הצפויות במחירים, לבין ההערכה שהמשק טרם יצא מהמיתון.

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?