עסקת ענק או נוכלות: חשיפה ראשונה של "מדבקת המיליארד"

אם אכן מדובר בהונאה, זה כנראה אחד הסיפורים היותר מביכים שידע המשק הישראלי מאז ומעולם. כתבנו ניסה את המדבקה של חברת "לייף קיפר", מדבקה שלטענתה יכולה להתריע על התקף לב, ושוחח עם ה"מפתח". האם מי שהורשע כנוכל עשה זאת שוב - או שמדובר בפיתוח גאוני?

פרשת המדבקה הרפואית המסתורית שמתריעה מראש על התקפי לב ממשיכה להסתבך ולהסעיר את עולם הבריאות והעסקים, עם עוד ועוד סימני שאלה ביחס לעסקת הענק בשווי של 370 מיליון דולר. כך לכאורה, כמובן.

על פי הדיווחים באתרי האינטרנט הכלכליים, מפתח המדבקה, אריק קליין, שכונה בעבר "נוכל" על ידי בית המשפט, רכש את הכתובת של אתר האינטרנט של חברת MSI שכביכול רכשה את הפטנט. קליין, כך על פי הדיווחים, ניהל בעצמו מגעים פיקטיביים, עם החברה הישראלית סי-סקיי, לרכישת פטנט המדבקה.

תגובת הענק MSI שאומרת שמדובר בידיעה שגוייה, רק מחזקת את את ההערכה שכלל לא התרחשה עיסקה, אולי רק בדמיונו הקודח של קליין. שותפיו של קליין עדיין מתעקשים כי מדובר בעסקה אמיתית בה מעורבים אנשים רציניים כמו חגי הדס, לשעבר המשנה לראש המוסד והממונה על החזרתו של גלעד שליט, וד"ר גבי פיקר, רופא מוערך וחבר קרוב מאוד של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

פיקר זועם על הפירסומים באינטרנט: "פניתי לערכאה משפטית, לעו"ד שאסר עליי לדבר וכך אעשה", הוא אמר היום. "אני אומר לך שאני קרוב לוודאי אתבע את שני האתרים האלה".

כתב חדשות 2 ניסה את המדבקה

פרופ' דורון זגר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב בבית החולים סורוקה אמר היום כי נכון לרגע זה "אין שום מידע או מחקר שפורסם על הפיתוח הזה, והדבר הזה מטריד". מתברר שהחברה עדיין לא הגישה בקשה לאישור ממנהל התרופות האמרקני וגם מחקרים קליניים על יעילותו של הפיתוח, טרם בוצעו.

כתב חדשות 2 היה הכתב הישראלי שניסה את המדבקה. מדובר במדבקה שקופה, בגודל כפתור שניתן להצמיד לשני מקומות בגוף. במדבקה יש צ'יפ טכנולוגי, שהוא בעצם הפיתוח המשמעותי, שמעביר כל העת נתונים רפואיים בהם: לחץ דם, כמות הגלוקוז בגוף, ועוד נתונים משמעותיים, בטח למי שחולה.

"המדבקה נבדקה על 200  איש"

את כל הנתונים אפשר לקבל בלי בדיקה חודרנית. קליין אומר שיש מוצר ויש עסקה שתחתם בשבוע הבא בלונדון.  "זו אינה מערכת טיפולית, היא לא מטפלת והיא לא אומרת: יהיה לך התקף לב עוד מעט"", אמר קליין לחדשות 2. "אבל היא כן מצביעה על אירועים קרדיולוגיים, או סוכרתיים, בזמן אמת. זה כבר נבדק על אנשים חולים, מעל 200 חולים בדרום אפריקה שם שהיתי בשנים האחרונות".

יש להדגיש כי מדובר באותו קליין שבילה מאסר ממושך, ומאז שהשתחרר לא היה בארץ. בעניין האתר, לדבריו הקים אתר יחד עם החברה איתה הוא מפתח את המוצר. רק בימים הקרובים נדע האם מדובר בהונאה, או בפיתוח גאוני שיסייע לכולנו.

הפרטים המלאים בכתבה שתשודר באולפן שישי ביום שישי ב- 20:00