נתניהו התקפל: אין מע"מ על פירות וירקות

בתום ישיבה של שעתיים עם אנשי האוצר, החליט ראש הממשלה נתניהו המכהן גם כשר על לענייני כלכלה: הפטור ממע"מ לפירות וירקות - לא יבוטל. מוקדם יותר נשאל שר האוצר שטייניץ האם תבוטל ההחלטה על המע"מ וענה: "ממש לא"

בתום ישיבה עם שר האוצר, יובל שטייניץ, הכריע הערב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי תבוטל הצעת האוצר לביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות. המשמעות - לא יוטל המע"מ שעליו נלחמו המוכרים בשוק בשבועות האחרונים. החלטתו של נתניהו פורסמה לראשונה היום באתר "דה מרקר".

בישיבה סבר שר האוצר כי אין מקום לבטל את ההצעה וכי יש להביאה להצבעה בוועדת הכספים ובמליאת הכנסת. אלא שראש הממשלה, המכהן גם כשר על לענייני כלכלה, סבר להיפך והחליט לבטל את ההצעה.

הגירעון שייווצר בקופת המדינה בעקבות ההחלטה ייפתר באמצעות אי-הפחתת מס ההכנסה ומס החברות בשיעורים שנקבעו מלכתחילה.

שטייניץ לפני ישיבת הסיעה: "המע"מ לא יבוטל"

שעה קודם לכן בישיבת הסיעה, ניהל נתניהו דיון עם חברי הליכוד על הכוונה להטיל את המע"מ על הפירות והירקות כמתוכנן. "יש כאן דיון שהוא מהותי כלכלי על המע"מ. גם השאלה איך אנחנו מתנהגים כקואליציה בתקציב. אם מישהו אומר מראש שבכוונתו להפר משמעת קואליציונית - את זה אני לא מוכן לקבל. לא יכול להיות שחבר סיעה שנבחר על חשבוננו יחליט לא להיות חלק מהקואליציה", אמר נתניהו לחברי הסיעה.

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר אחר הצהריים כי אין בכוונת האוצר לבטל את הטלת המע"מ על פירות וירקות. בכניסתו לישיבת סיעת הליכוד נשאל שטייניץ אם המע"מ יבוטל, ותשובתו הייתה: "ממש לא". במהלך הישיבה אמר השר כי "הטלת המע"מ על ירקות ופירות בחוק ההסדרים תעבור בכנסת עם ש"ס או בלי ש"ס".

בש"ס דבקים בעמדתם ומתנגדים גם לביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות וכן לכל חלופה אחרת. יו"ר ש"ס ושר הפנים, אלי ישי, אמר היום ל"גלובס" כי "הטלת מע"מ על פירות וירקות היא בבחינת כתם שחור בדברי ימי הממשלה". ישי הבהיר כי אין בכוונתו להסכים להצעות פשרה בעניין המע"מ על פירות וירקות. "כל ההצעות המדורגות - המשמעות שלהם היא הכבדה מדורגת על עם ישראל ועל ילדי ישראל. במקום שממשלת ישראל תוביל הקלה לעם ישראל, או לחילופין, הקלה מדורגת - יש מי שמנסה להוביל הכבדה מדורגת על עם ישראל", אמר ישי.

בש"ס הוסיפו, כי ממשלה שתאשר החלטה המטילה מע"מ על פירות וירקות "אין לה זכות קיום מוסרית", ואמרו כי מדובר בהחלטה שתוביל את עם ישראל ואזרחי ישראל להגיש "הצעת חוק" לפיזור מוסרי של ממשלת ישראל.

השר ישי לחץ על נתניהו ושטייניץ

ל"גלובס" נודע כי על רקע סירובה של הסיעה לתמוך בתקציב, ניסו גורמים באוצר להבהיר לבכירי ש"ס כי ניתן יהיה להעביר את ההחלטה בוועדת הכספים גם ללא תמיכת ש"ס. בתגובה לכך עשו חברי ש"ס בוועדה סבב שיחות לבחון האם הדבר אפשרי, ועד כמה חברים נוספים בוועדה דבקים בהתנגדותם. לבדיקת חברי ש"ס, ההחלטה להטיל מע"מ על פירות וירקות לא תזכה לרוב.

בימים האחרונים השר ישי קיים מספר רב של שיחות עם ראש הממשלה ושר האוצר, בהם הבהיר להם כי לא יוכל להסכים להטלת המע"מ. ישי שב והציע לשניים לגבש מכלול צעדים שיתמקדו בשכבות החזקות שיש בכוחן לשאת בנטל ועלותם הכוללת שקולה לסך ההכנסות מהמע"מ על הפירות והירקות. הצעתו האחרונה של השר ישי לראש הממשלה, בהמשך להצעה להקפיא את השכר למרוויחים פי 3 משכר מינימום, היא לבטל את הכוונה להקטין את מס החברות.

הסוחרים משביתים את שוק הכרמל

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו