הסוחרים השביתו את שוק הכרמל

המאבק נגד העלאת המע"מ על הפירות והירוקות מתעצם. לאחר שבשבוע שעבר הפגינו סוחרי שוק הכרמל, היום הם השביתו את הפעילות לחלוטין לשעתיים. הארגונים החברתיים נרתמו גם הם לסייע למאבק. בתכניתנו "פגוש את העיתונות" ניסה שר האוצר יובל שטייניץ להרגיע את הרוחות: "אנחנו ניתן פיצוי מלא לעשירונים החלשים"

ההפגנה בשבוע שעבר בשוק (צילום: וי פי אר)

המחאה על מע"מ הפירות והירקות עולה מדרגה. החל מהשעה 13:00 עזבו סוחרי שוק הכרמל בתל אביב את הבאסטות שלהם והם מפגינים נגד הכוונה להעלות את המע"מ.

למשך כשעתיים הושבת השוק כמעט לחלוטין. במקום למכור ולסחור נערך במקום מפגן כוח וצפויה להתקיים מסיבת עיתונאים מאולתרת.

היוזמה לשביתה היא של ועד סוחרי השוק בשיתוף עם התנועה החברתית עמ"י (למען עתיד ישראל). עמ"י, בהובלת פצוע מלחמת לבנון השנייה תומר בוהדנה ורן גלינקא מפקד השייטת לשעבר רואה את נושא המע"מ כבעל חשיבות חברתית עליונה.

"עניים מתים לירקות חיים"

"הטלת מע"מ על פירות וירקות עלולה להיות מכת מוות עבורינו", אמרו הסוחרים בשבוע שעבר בהפגנה שפתחה את המחאה. הסוחרים בשווקים הפתוחים טוענים כי אין להם כל אפשרות להיערך לגביית המע"מ מציבור הקונים וכי הטלת המע"מ עלולה, במקרים מסוימים, להוות מכה כלכלית קשה עבורם ועבור הקונים קשי היום המגיעים בדרך כלל לשווקים. המפגינים אחזו בשלטים בהם נכתב "ביבי לוקח מהעניים ונותן לעשירים" ו-"עניים מתים לירקות חיים".

"אנחנו רוצים שיבינו מה דבר כזה יעשה לנו", סיפר רפי מזרחי, יו"ר ועד סוחרי השוק שהוביל את ההפגנה. "זה יגדיל את הפערים החברתיים ויקשה על משפחות קשות יום ועל המובטלים. זה לא יעבור בקלות ושר האוצר יכול להגיד מה שהוא רוצה - הוא לא שליט יחיד, הוא לא קדאפי".

בתכנית "פגוש את העיתונות" אתמול, ניסה שר האוצר יובל שטייניץ להסביר את הגזירה הכלכלית של העלאת המע"מ. "אני מתעקש על המע"מ על פירות וירקות", אומר השר. "זה עיוות היסטורי שמזמן היה צריך לבטל אותו. אנחנו ניתן פיצוי מלא לעשירונים החלשים, אבל מי שישלמו הם מעלימי המס והרמאים. זה ביטול עיוות שיפגע קצת בעשירים ולא יפגע כלל בעניים".

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?