השר שטייניץ בראיון: "מע"מ על ירקות - עיוות היסטורי"

3 חודשים אחרי מינויו המפתיע של ד"ר יובל שטייניץ לתפקיד שר האוצר, הוא מגיע לענות לכל המבקרים בתכניתנו "פגוש את העיתונות". שטייניץ דיבר על המינוי עצמו ("רוב שרי האוצר לא היו כלכלנים"), על העימות עם בנק ישראל ("סטנלי פישר נכס לכלכלת ישראל") וגם על ביטול הפטור ממע"מ שמסעיר את המדינה. צפו בראיון המיוחד

שר האוצר בכותרות: ככה זה לפני אישור תקציב, ואחרי התנגחות עם נגיד בנק ישראל. אי אפשר לקחת מד"ר שטייניץ את היכולת ללמוד מהר - עד לפני שלושה חודשים הוא לא התעסק במספרים כלל וכלל. עכשיו השאלה היא האם הוא גם יוכל להסתדר לבד, כל הדרך אל מחוץ למשבר.

הערב הוא הגיע לתכניתנו "פגוש את העיתונות", לראיון מיוחד אצל דנה ויס ובהשתתפות סטלה קורין-ליבר, פרשנית עיתון "גלובס". בשידור השתתפו גם גולשי חדשות 2 בטוויטר, במה שהפך כבר לסוג של מסורת, ששלחו שאלות טרם השידור והגיבו במהלכו בשידור חי.

"אני 3 חודשים באוצר – עם עומס כזה זה מרגיש כמו 4 או 5 שנים", אומר שר האוצר. "זה אתגר עצום, מרתק. יש לי כרגע משימה חשובה לבלום את המשבר הכלכלי, לבלום את הגידול באבטלה ולהוביל את ישראל לצמיחה מחודשת".

שטייניץ נשאל 'מה אתה אומר לאלו שקראו לך "בובה של נתניהו"'? על כך השיב כי "זה קשקוש מקושקש אבל עברנו את זה. המשימות כל-כך גדולות, שהן גררו אותי פנימה. באוצר היינו חייבים להכין מייד עסקת חבילה לטיפול במשבר שהיה כאן כבר שנה. תקציב דו שנתי בלוחות זמנים לא אפשריים – זה שואב אותך פנימה".

"רוב שרי האוצר של מדינת ישראל לא היו כלכלנים"

"רוב שרי האוצר של מדינת ישראל לא היו כלכלנים, במיוחד הטובים שבהם", עונה ד"ר שטייניץ למבקרים. "משרד האוצר בהנהגתי נמצא בפעילות נמרצת ומקבל החלטות אחר החלטות. אני לא התיימרתי מעולם להבין את הכל אפילו בפילוסופיה – גם שם עוד יש לי עוד מה ללמוד. אדם לא מפסיק ללמוד אף פעם. להטיל ספק, לחשוב באופן ביקורתי – זו הפילוסופיה שלי וזה משרת אותי גם במשרד האוצר".

שר האוצר נשאל על מינויו של ראש הממשלה גם לשר-על לאסטרטגיה כלכלית, והוא השיב: "מינויו של נתניהו בא אלי בהפתעה ותצטרכו לשאול אותו את השאלה. תמכתי בבניית קבינט כלכלי-חברתי אבל בדברים האחרים תצטרכו לשאול אותו. אני מסכים שזה פוגע לי קצת במעמד, אבל מה שחשוב זה הפעילות שלנו".

"סטנלי פישר הוא נכס לכלכלת ישראל"

"אני מברך את בנק ישראל על החוק שיוצא לדרך, ובצורה שהאוצר יכול לתמוך בחוק הזה. הדרישה הבסיסית שלנו שהפיקוח על השכר יהיה תחת אחריות האוצר התקבלה וזה מה שחשוב", אומר השר שטייניץ. "המאבק עם בנק ישראל היה מאבק על עקרונות. בנק ישראל לצערי פתח סיכומים קודמים שהיו בינינו כבר לפני שנה או שנתיים. זה לא עבר בלי ויכוח. הוויכוח הזה הסתיים בצורה הכי טובה האפשרית. לחצתי ידיים עם פישר, ישבנו, דיברנו, היה ויכוח חריף אבל הוא הסתיים".

"אין פגיעה בסמכויות האוצר ולכן אנחנו יכולים ללכת קדימה", המשיך שר האוצר, "סטנלי פישר הוא נכס לכלכלת ישראל ואני מעריך אותו מאד. לפני המשבר היינו ביחסים מצויינים, אין לי ספק שעם קצת רצון טוב משני הצדדים - נחזור לעבוד בהרמוניה".

"טוב שבנימין נתניהו התערב ועזר לפתור את המשבר לשביעות רצון שני הצדדים", אמר שטייניץ. "נגיד בנק ישראל לא יכול לזלזל בשר האוצר וגם לא להפך. נפגשנו כבר עשרות פעמים ולשמחתי בנק ישראל והנגיד תמכו בתכנית הכלכלית ובתקציב ונתנו לי רוח גבית. היחסים יחזרו לקדמותם במהרה".

שטייניץ נשאל על מאורעות התקציב הדו-שנתי, ואמר: "יש לנו תקציב טוב שמגבה תכנית כלכלית מצויינת שתאפשר לנו לצאת מהמשבר ולחזור לצמיחה. התקציב הוא סופר-כלכלי וגם סופר-חברתי. הגדלה של הקצבאות למשל".

"אבל העיקר הוא סדר העדיפויות", כך לדברי שר האוצר, "המאבק על הכלכלה עומד בראש סדר העדיפויות בישראל כמו בעולם כולו. התקציב הוא טוב. התכנית הכלכלית תפורה למידותיה של ישראל והיא תוביל אותנו להתגברות על המשבר הזה".

"המע"מ על הירקות - עיוות היסטורי"

"אני מתעקש על המע"מ על פירות וירקות", אומר השר שטייניץ. "זה עיוות היסטורי שמזמן היה צריך לבטל אותו. אנחנו ניתן פיצוי מלא לעשירונים החלשים, אבל מי שישלמו הם מעלימי המס והרמאים. זה ביטול עיוות שיפגע קצת בעשירים ולא יפגע כלל בעניים. דמוקרטיה זה לא אנרכיה. יש ממשלה, היא קיבלה החלטה, והקואליציה תתמוך בהחלטות הממשלה. זו השיטה וכל חבר כנסת מבין את השיטה. גם חברי כנסת חדשים צריכים להבין שהם לא חיילים בודדים אלא חלק מהקואליציה".

"עסקת החבילה טובה למשק בגלל שיש בה הרבה אלמנטים חשובים. לא רק התוספת בתקציב, אלא גם ובעיקר ההתחייבות של ההסתדרות לנוע איתנו ביחד במאבק במשבר, כל הדברים הללו – כולל האפקט הפסיכולוגי של שילוב הידיים במשק – מצויינים לכלכלת ישראל ומבטיחים שקט תעשייתי ושיתוף פעולה בין כל הגורמים".

הראיון עם יובל שטייניץ - חלק א'

הראיון עם יובל שטייניץ - חלק ב'

הראיון עם יובל שטייניץ - חלק ג'