סוף לסכסוך: דני דנקנר עוזב את תפקידו

דירקטוריון בנק הפועלים נענה הערב לרצונו של דני דנקנר להתפטר, ובבנק הפועלים מביעים סיפוק מהמהלך. יאיר סרוסי ייכנס לתפקיד בתוך כחודשיים. עזיבתו של דנקנר חותמת סכסוך בן 10 שבועות בין בנק הפועלים ואריסון לבנק ישראל

יו"ר בנק הפועלים דני דנקנר, הודיע היום בישיבת הדירקטוריון על ההתפטרות מתפקידו. דנקנר אמר כי הוא מבקש לעזוב "על רקע חילוקי דעות עם בנק ישראל". הוא יוחלף על ידי יאיר סרוסי (54), לשעבר בכיר האוצר ודירקטור בבנק הפועלים. סרוסי מכהן כיום נציג מורגן סטנלי בישראל, ונחשב למועמדה של שרי אריסון לתפקיד. המינוי עבר אישור ראשוני של בנק ישראל, והוא יפרוש מכל עסקיו הפרטיים.

בבנק ישראל הביעו סיפוק מסיום הפרשה וסבורים כי סרוסי יוכל לעמוד בלחצים של בעלי עניין. "סרוסי הגיע מהצד הפיננסי ומבין בבנקאות ובשוק ההון, היה חמש שנים יו"ר ועדת הביקורת של הבנק ומביא איתו לתפקיד ניסיון חיים עשיר", אמרו הערב בפיקוח על הבנקים.

העדיפה את סרוסי

עזיבתו של דנקנר חותמת סכסוך בן עשרה שבועות בין בנק הפועלים ואריסון לבנק ישראל, לאור דרישתם של נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, והמפקח על הבנקים להעביר את דנקנר מתפקידו - על רקע פגמים בממשל התאגידי בבנק הפועלים. ההתפטרות היא חלק מעסקה כוללת שנרקמה בין אריסון ובנק ישראל.

דנקנר אמנם הודיע היום על כוונתו לסיים את תפקיד היו"ר, אותו הוא ממלא מיוני 2007, אך בפועל יעזוב רק עוד חודשיים. סרוסי יתמנה היום לדירקטור וייבחר לסגן יו"ר, אך ייכנס לתפקיד היו"ר רק באוגוסט. בתקופה זו ישלים סרוסי את החפיפה לתפקיד.

אריסון העדיפה את סרוסי על פני רונן בראל, יו"ר פירמת רו"ח "ארנסט אנד יאנג ישראל". תהליך הבדיקה של בראל על ידי בנק ישראל טרם הסתיים, אך אריסון לא רצתה להמתין אלא לסיים את הפרשה מוקדם ככל האפשר.

ומה יהיה עם דנקנר? הוא יישאר כדירקטור בבנק הפועלים עד סוף 2009 ודירקטור בשלוחת בנק הפועלים בשווייץ. בהמשך יוצע לדנקנר לכהן בתפקיד יו"ר פועלים שווייץ במקומו של ראש החטיבה הבינלאומית, אלברטו גרפונקל. לא ברור אם דנקנר יסכים לקבל את ההצעה.