נהגים על העלייה במחירי הדלק: "קיבלנו את זה בהפתעה - זה מתסכל"

רוב אזרחי ישראל לא שמעו אתמול בלילה על ה"מחטף" של המדינה - העלאת המס על הדלק ב-35 אגורות. הבשורה חיכתה להם בתחנות. "עשו לנו הפתעה", אמרו הבוקר מתדלקים. אבל חלקם בהחלט מגלים הבנה לגזירה החדשה

רשות המסים ומשרד האוצר הודיעו אמש, ממש כמעט ברגע האחרון, שהחל מהשעה חצות יזנק מחיר הבנזין בתחנות הדלק ב-35 אגורות, כולל מע"מ. אז מי ששמע והספיק נסע מהר לתדלק בזול - ומי שלא, התעורר הבוקר לתדלוק יקר הרבה יותר. באופן אולי לא מפתיע, חלק מהנהגים שהגיעו הבוקר לתחנות הדלק התרעמו על העלייה המפתיעה, למרות שחלקם גם סיכמו את זה ב"לא נורא".

"מאוד הופתעתי הבוקר, שמעתי את זה בחדשות. זה ביזיון שלא הודיעו לנו לפני, וזה די מתסכל", אמר לחדשות 2 באינטרנט יניב חייט. "הממשלה צריכה להוריד את המסים על הדלק". רועי לנדסברג הוא אחד מברי המזל ששמעו על הבשורה בזמן. "עשו לנו הפתעה אתמול בלילה, טוב שהספקנו לתדלק ממש באחת עשרה וחצי", אמר לחדשות 2 באינטרנט.

דוד לוי קיבל את הבשורה ברוח קצת יותר טובה. "זה דווקא טוב - מה, אנשים לא ייסעו, לא יעבדו?", תהה. "אני נוסע כמה שצריך בעבודה. זה טוב למדינה, אבל שביבי יתחשב במסכנים". מרדכי ברקת העיד שהוא לא עומד מעכשיו לחסוך בדלק. "זה לא טוב אבל זה לא ישפיע על הרגלי הנסיעה שלי", הבהיר. "אני אתדלק אותו דבר".

יוסי שמעוני סיכם את הפרשה מנקודת מבטו של אופנוען. "לי זה פחות מפריע, ואם זה מה שצריך להיות כדי להציל את המדינה - אז נסחוב את זה", הוא אומר בהכנעה.

חבר ועדת הכלכלה של הכנסת ח"כ עמיר פרץ (העבודה) זועם גם הוא על ההחלטה. "מס הדלק הוא רק הסנונית הראשונה של המחיר הכבד אותו ישלם הציבור על המדיניות החדשה שתונהג בישראל", אמר. "האוצר מחפש כל דרך לשאוב מכיסיו של האזרח כדי לכסות על הגירעונות. המכה הקשה תגיע כשיחל היישום של הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה של 6.5%, כפי שנקבע בתקציב".

מגזירות התקציב: הדלק התייקר ב-35 אגורות

שר האוצר יובל שטייניץ חתם אתמול על צוו לפיו המס המוטל על הבנזין יעלה ב-35 אגורות. לפי הצו הנחתם, היישום החל מהלילה, בחצות. מחיר ליטר בנזין בתדלוק עצמי עומד כעת, לאחר ההתייקרות, על 5.79 שקלים.

העלאת מחיר הבנזין מהווה חלק מחבילת המס שגובשה בממשלה בדיוני התקציב לשנים 2009-2010, חבילה שכוללת בין השאר: הטלת מע''מ על פריות וירקות, העלאתה מע''מ ב-1% והגדלת המע''מ על סיגריות.

לפי הערכות של רשות המסים, תוספת המס תניב לקופת המדינה כמיליארד שקל בשנה. כתוצאה מכך, צפויה תוספת הכנסות למדינה של כחצי מיליארד שקלים בשנת 2009 ועוד מיליארד שקלים ב-2010, סך הכול 1.5 מיליארד שקלים.