שטייניץ: "נבלום האבטלה ונגיע לצמיחה"

בראיון מיוחד לאחר אישור התקציב מנסה שר האוצר לשבור את התדמית, ומשוכנע כי יוכל להשלים את המהלך בכנסת בתוך חודש וחצי. "יצרנו תקדים בגיבוש תכנית דו-שנתית", אמר השר בראיון מיוחד. "איני מצטער שלקחתי על עצמי את התיק, זה אתגר עצום", הוא מוסיף

"בפעם הראשונה צפוי להיות מאושר תקציב דו שנתי, בתוך 40 יום מכינון הממשלה גיבשנו תכנית כלכלית ואישרנו את התקציב", כך אומר הערב שר האוצר יובל שטייניץ בראיון מיוחד למהדורת החדשות המרכזית. "אישור התקציב נותן סיכוי מצויין להתמודד עם המשבר הכלכלי", מדגיש שטייניץ.

לדבריו, מדובר בתקדים שלא היה כמותו במדינה. "בתוך שישה שבועות בלבד קידמנו מהלך להתמודדות עם המשבר", אומר שר האוצר. "מה שחשוב שהתקציב וחוק ההסדרים הולמים ונותנים גיבוי מלא לתכנית הכלכלית שהצגנו".

שטייניץ התייחס גם להתפטרותו של ראש אגף התקציבים במשרד האוצר רם בלינקוב. "רצונו של אדם כבודו, זכותו של פקיד בכיר שלא להסכים עם הקו של הממשלה, אני מכבד אותו ומוקיר את פועלו", אמר שטייניץ והוסיף: "עמדתי הייתה אחרת, אני חשבתי שצריך שילוב ידיים עם ההסתדרות".

השר גם הבטיח שהמהלך לא יפגע במימוש התכנית הכלכלית. "יש לנו נבחרת מצויינת באוצר של האנשים הכי טובים במדינה, ונמשיך בדרך", אמר שטייניץ. הוא הבטיח כי "בתוך שנה-שנה וחצי ייבלמו המיתון והאבטלה, ונצא לצמיחה".

"משבר עולמי שלא היה כמותו שנים"

עוד קודם לכן, נעל שר האוצר את פסגת שוק ההון של "גלובס". "אנחנו עומדים בפני משבר עולמי שלא היו כדוגמתו עשרות שנים", אמר שטייניץ בהתייחסות פומבית ראשונה לאישור התקציב. "איש מאלו שפגשתי לא התיימר להבין את המשבר המיוחד שאנחנו מצויים בו". לדבריו, אי הוודאות בעולם מקשה על ניהול המשבר. "העובדה שאנחנו רואים את השרשרת הסיבתית, אין פירושה שאנחנו מבינים אותה. איש לא ניבא זאת קודם", אמר.

"האוצר הוביל ויוביל גם את התוכנית הכלכלית, גם את גיבוש התקציב וגם את חוק ההסדרים", אמר שר האוצר, והוסיף: "העובדה שנכנסו שינויים מסויימים - למשל, קיצוץ של כשלושה מיליארד שקלים בביטחון שרצינו מול מיליאד שקלים וחצי שקוצצו בסוף - לא משנים את העובדה הבסיסית".