הממשלה אישרה את תקציב המדינה

אחרי כמעט יממה של דיונים בממשלה, אושר לבסוף תקציב הממשלה ברוב של 26. ארבעת שרי ש"ס התנגדו. בין הגזרות: המע"מ יעלה באחוז ויגבה גם על ירקות. הקפאת השכר במגזר הציבורי בוטלה. "זה בלתי נסלח", מיהרה יו"ר האופוזיציה לתקוף

בשעה טובה? לאחר יממה מתוחה ועמוסה בעליות וירידות, ממשלת ישראל אישרה את תקציב המדינה לשנת 2009-2010. 26 שרים תמכו בהחלטה. ארבעת שרי ש"ס, לעומת זאת, הצביעו נגד התקציב המוצע.

תקציב המדינה לשנת 2009 יעמוד על כ-316.5 מיליארד שקלים. התקציב לשנת 2010 יוגדל ויעמוד על כ-321.5 מיליארד שקלים. באוצר מדגישים כי הגירעון התקציבי לא יעבור השנה את ה-6%.  "אני שמח על כך שהשגנו את מטרותינו וגיבשנו 'עיסקת חבילה' עם התעשיינים וההסתדרות", אמר שר האוצר יובל שטייניץ לאחר אישור התקציב.

ש"ס מהקואליציה ולבני מהאופוזיציה תוקפים

בש"ס, שהצביעה נגד התקציב, מביעים תמיהה על כך שהם היחידים שעשו כך. "הצבענו נגד ההחלטה האנטי חברתית להעלות את המע"מ על הפירות והירקות, פגיעה שתפגע בשכבות החלשות", אמרו במפלגה. "אנחנו תמהים במיוחד על מפלגת העבודה שתמכה בתקציב שבו גזירות שכאלה וכבר הביעו בעבר הסתייגות מהתקציב ואיימו שלא יצביעו בעד התקציב, וחבל שלא עשו כך".

כצפוי, באופוזיציה מיהרו לתקוף את הממשלה. "ביבי נכנע ללחצים", אמרה יו"ר האופוזיציה בתגובה לתקציב. "הוא מחליש את היכולת של ישראל להתמודד עם המשבר הכלכלי, וזה בלתי נסלח".

"אותם אזרחים שמתמודדים עם האוברדרפט הפרטי שלהם יאלצו לשלם בעקיפין את האוברדרפט שביבי מכניס את המדינה", הוסיפה לבני. "מסתבר שביבי איבד את הברקסים, ואף אחד לא יושב ליד ההגה. מהיום המלחמה עוברת לכנסת".

קיצוץ רוחבי של 5%

בשעות שלפני האישור התגלעו בממשלה עוד ועוד קשיים שראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה להסיר: בראש המתנגדים היה שר החינוך גדעון סער (ליכוד) שהתנגד לקיצוץ רוחבי שכולל גם את משרדו. חברי סיעת ש"ס והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' הצטרפו גם הם מתנגדים. לבסוף נשארו אלה רק שרי ש"ס שהרימו יד נגד.

במהלך הלילה הושגה הסכמה על עסקת החבילה בין ראש הממשלה, האוצר וההסתדרות. ואלו עיקריה:

1. קיצוץ רוחבי של 5% במשרדי הממשלה, למעט במשרד הביטחון.
2. קיצוץ של מיליארד וחצי שקלים במשרד הביטחון, כסף שיוחזר בתוך שנתיים.
3. העלאת שיעור המע"מ באחוז אחד ל-16.5%.
4. הטלת מע"מ על פירות וירקות.
5. העלאת תקרת הביטוח הלאומי לבעלי הכנסות גבוהות.
6. הטלת מס על הדלק.
7. תיתכן הפחתה של 2% ממס הכנסה לשנת 2010.

במסגרת העסקה יוותרו כל עובדי המגזר הציבורי על מחצית מדמי ההבראה בשנתיים הקרובות. בנוסף סוכם כי יתקבלו חוקי העבודה וההתאגדות שדרשה ההסתדרות. בתמורה הסכימו ההסתדרות והמעסיקים לרפורמות הגדולות בנמלים, רשות החשמל ומינהל מקרקעי ישראל.

בסוף ברק התקפל

יו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש אמר הלילה כי "התכנית שגובשה תאפשר ליצירת עשרות אלפי מקומות עבודה".

למרות ההתנגדות הנחרצת שהפגין שר הביטחון אהוד ברק סביב התקציב, הסכים שר הביטחון אהוד ברק בשעת לילה מאוחרת לקיצוץ של מיליארד וחצי שקלים במשרדו. ברק התנגד נחרצות לדרישת האוצר לקצץ שישה מיליארד שקלים בתקציב הביטחון, בעוד שבאוצר ובלשכת ראש הממשלה טענו שניתן לבצע קיצוץ כזה, מבלי לפגוע בביטחון.

במהלך הדיונים אתמול התפרץ עימות בין ראש הממשלה נתניהו לרמטכ"ל גבי אשכנזי שטען כי "התקציב הזה גובש במסלול עוקף אוצר - מעל ראשיהם של פקידי המשרד".

נתניהו: נבטל חלק מהגזירות

המלחמה על התקציב נמשכת

גזירות משרד האוצר: כולנו ניפגע