הקרב על התקציב: הספינים שמאחורי הקלעים

הסערה סביב גזירות האוצר והצעת התקציב המתגבשת שברו כל שיא בימים האחרונים. כדי להבין עד כמה ההיסטריה מוצדקת, בדקנו בארכיון של חדשות 2, וגילינו כי הריטואל הזה של ההתנגדות לתקציב חוזר על עצמו מדי כמה שנים בדייקנות מדאיגה למדי. הספינים מאחורי התקציב: לא נגענו (כמעט)

הצעת התקציב לשנה וחצי הקרובות תוגש בימים הקרובים לכנסת, ומזה כמה ימים מתנהל בתקשורת קרב של ממש בין ראש הממשלה ושר האוצר התומכים בתקציב, לבין שרי הממשלה המתנגדים לו - בעיקר שר הביטחון, שר החינוך וסגן שר הבריאות.

הקרב על התקציב עשוי היה להיות דרמטי מאוד, אלמלא היינו מפשפשים בארכיון של חדשות 2, ומגלים כי מדי כמה שנים הקרב הזה חוזר על עצמו - בדיוק מדאיג למדי. אם נבחן את התבטאויות השרים מן השבועות האחרונים, אי אפשר שלא לחזור אחורה - ממש לאותו טקס מסורתי.

"נקווה שהממשלה תקבל את העמדה הזאת ותגדיל את תקציב הביטחון", ציין בשנת 1994 הרמטכ"ל לשעבר עם השומה לשעבר, אהוד ברק. "התקציב הזה קטסטרופה", ציין בשנת 2002 השר אלי ישי. גם שר האוצר בשנת 2003 - וראש הממשלה דהיום - ציין אז כי "אני מבקש מכם לתת כתף לתוכנית כי באירלנד היום טוב". אגב, שש שנים אחרי, אירלנד נמצאת באחד מן המשברים הכלכליים הגדולים יותר בהיסטוריה שלה.

בחודש הקרוב כנראה נמשיך לשמוע את אותם איומים והתרסות, ורוב הסיכויים הם שביום ההצבעה על התקציב כל הקולות יידמו - והניגון יחזור שוב רק בהצבעה הבאה.

נתניהו: נבטל חלק מהגזירות

המלחמה על התקציב נמשכת

גזירות משרד האוצר: כולנו ניפגע