נתניהו: "נבטל חלק מהגזירות"

ראש הממשלה פתח את ישיבת הממשלה בנימה פייסנית. "נבטל את הפגיעות בניצולי שואה, בקשישים ובנכים ואת המס על יום אשפוז", אמר לשרים בפתח דיון נוקב על התקציב. ברק: "אם לא נרחיב את התקציב אנחנו בדרך למשבר פוליטי עמוק"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה להרגיע את הסערה שיצר האוצר (אולי בהנחייתו?) סביב האיומים לקיצוצים נרחבים שיפגעו בחלשים. "נעשה הכול כדי למנוע פגיעה בחלשים", פתח הבוקר נתניהו את ישיבת הממשלה השבועית, שעוסקת רובה ככולה באישור התקציב עמוס הגזירות שהציג משרד האוצר ושעורר סערה בממשלה ובציבור.

"נבטל את הפגיעות בניצולי שואה, בקשישים ובנכים וגם את המס על יום אשפוז", הוסיף נתניהו. על המו"מ בין בכירי האוצר לבין ההסתדרות, שנמשך גם בשעות אלה, אמר ראש הממשלה: "יש עדיין נושאים שאנחנו נבחן. במידה שנגיע להסכמה עם ההסתדרות והמעסיקים, אני מניח שנושאים אחרים יירדו גם הם".

נתניהו הבהיר כי אישור התקציב מתרחש על רקע שני משברים גדולים: "משבר כלכלי עולמי וצבר של איומים ואתגרים כלכליים רציניים ביותר למדינה. אנחנו נצטרך לאזן בין צרכי הכלכלה והביטחון לצרכים האחרים". 

לפני הכניסה לישיבה אמר שר הביטחון ברק כי "אנחנו ישבנו עד 3 לפנות בוקר על נושא התקציב. המחלוקות האלה נוגעות לדברים יסודיים שקשורים לאחריותנו לביטחון המדינה לעתידה, ולרקמה החברתית-אנושית ומשקית של מדינת ישראל. אני משוכנע שאין מנוס בתנאים הללו, אלה להרחיב את התקציב ולתת מענה לצרכים בשני הצדדים. אם לא נדע לעשות את זה, אנחנו בדרך למשבר פוליטי עמוק".

סער וברק חוששים מהקיצוצים במשרדיהם

בינתיים, נמשכים הניסיונות לגבש עסקת חבילה להתמודדות המשק עם המשבר הכלכלי. הדיונים בין ראשי האוצר לראשי ההסתדרות בנושא נמשכים, על רקע כמה הסכמות שכבר הושגו, ביניהן הקפאת שכר חלקית של המגזר הציבורי.

לפי שעה יש פערים גדולים בין תפיסות השרים מה יקוצץ. שר החינוך גדעון סער חושש מקיצוץ ענק בתקציב משרדו, ואילו שר האוצר יובל שטייניץ טוען שלא מתוכנן קיצוץ כזה. בתום הישיבה יתכנס הקבינט חברתי-כלכלי, וביום שלישי יערכו דיון והצבעה בנושא התקציב והגזירות בישיבת הממשלה.

מחלוקת קשה נוספת מתרחשת סביב תקציב הביטחון ודרישת האוצר לקיצוץ מסיבי. פגישה שהסתיימה אחרי חצות בין ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק ושטייניץ לא הביאה לכל תוצאה.

ברק התנגד נחרצות לדרישת האוצר לקצץ 6 מיליארד שקלים בתקציב הביטחון, בעוד שבאוצר ובלשכת ראש הממשלה טוענים שניתן לבצע קיצוץ כזה מבלי לפגוע בביטחון. בפּגישה השתתפו גם בכירים בצה"ל ובאוצר.

אמש נחשף, כי מסמך פנימי שגובש בצה"ל והוצג לרמטכ"ל ולשר הביטחון קובע כי הקיצוץ שמציע האוצר יפגע במוכנות של ישראל לשעת חירום, ויהפוך את יחידות צה"ל לתלויות ברפרנטים של משרד האוצר.