גזירות האוצר לשנת 2009: כולם ייפגעו

שרי הממשלה זועמים על 200 הגזירות בחוברת הקיצוצים שהגיש אמש משרד האוצר לשרי הממשלה. 2.5 מיליארד שקלים יורדו מתקציב הביטחון, אבל גם הקצבאות, מערכת הבריאות והחינוך לא יימלטו מהגזירות. ולמרות זאת, האוצר עוד מביטח: ייתכנו עוד קיצוצים

גזירות משרד האוצר: כולנו ניפגע (חדשות 2)

יותר מ-200 גזירות נכללות בחוברת הקיצוצים שהגיש אתמול משרד האוצר: עיקר הקיצוצים נוגעים לתנאי השירות של אנשי קבע ולקצבאות הביטוח הלאומי. גם מערכת הבריאות, החינוך והשיכון יספגו קיצוצים על פי תכנית האוצר. בישיבה שצפויה להיות סוערת, ביום שלישי בשבוע הבא, תובא התכנית לאישור הממשלה.

הקיצוץ בביטחון: הרעה בתנאי הקבע
בתקציב מערכת הביטחון מוצא קיצוץ של 2.5 מיליארד שקל, הכוללים הרעה בתנאי משרתי הקבע. בין הגזרות במערכת הביטחון דורש האוצר לבטל את המשלחות הביטחוניות בפריז ובניו-יורק, לבטל כ-1,000 תקנים של אנשי קבע, לקצץ גם בהיתרים ללימודים אקדמים על חשבון הצבא, כלי רכב צמודים וההסעות האוויריות שזכאים להם החיילים.

הקיצוץ בממשלה: הכסף יועבר לישיבות
ימים אחדים אחרי שאישרה הממשלה תוספת תקציב למשרד ראש הממשלה, דורש האוצר בתכניתו לקצץ כ-120 מיליון שקל בתקציב המשרד. אבל הקיצוץ מכוון גם לשאר משרדי הממשלה, שיידרשו לקצץ כ-25 מתקציבם. הכסף שייחסך כאן יועבר לישיבות לאור ההסכמים הקואליציוניים של ממשלת בנימין נתניהו עם המפלגות החרדיות.

הקיצוץ בביטוח לאומי: הקפאת תגמולים
קצבאות הילדים יקוצצו ב-10%. סכום דמי הלידה ירד ב-20%, ומענקי הלידה יופחתו בשני שלישים: במקום 1,550 שקלים לילד ראשון תקבל כל משפחה רק 467 שקלים. בשבוע שעבר נקבע כי הוצאות למטפלת יוכרו לטובת מס, אולם תכנית האוצר מבטלת החלטה זו. בנוסף, יוקפאו תגמולים שונים כגון קצבאות נכים, הבטחת הכנסה למשפחות שכולות וניצולי שואה.

המשבר הכלכלי שהוסיף מספר גדול של מחוסרי עבודה למעגל המובטלים לא השפיע על האוצר שמתכנן להקשיח את התנאים לקבלת דמי אבטלה. תשלום דמי האבטלה לעובד שהתפטר יוגבל ל-90 יום, במקום 120 כפי שמוגבל היום.

המומונה על התקציבים באוצר, רם בלינקוב, אמר אמש בעת הגשת תכנית התקציב הדו-שנתי כי "אין די בקיצוצים, אפשר שיידרשו עוד קיצוצים". סך כל הקיצוצים של התכנית יהיו 14 מיליארד בשנת 2010 ובקיצוץ רוחבי החל מהשנה. תקציב 2009 יעמוד על 243.5 מיליארד שקל (לא כולל מימון האשראי) ואילו הגירעון יעמוד על כ-6% (44.8 מיליארד שקל).

ח"כ מהעבודה שלי יחימוביץ' התרעמה על גזירות התקציב ואמרה כי מדובר במסמך אכזרי והזוי במיוחד. "המסמך אינו מוותר על התעללות בשום חלש בישראל- דרוש מבוגר אחראי שישים קץ להשתוללות של פקידי האוצר". עוד אומרת יחימוביץ' כי לא ניתן להאמין שמישהו מסוגל להמציא "אוסף כל כך סדיסטי של גזרות", לדבריה.

עוד באותו הנושא:

הממשלה: מסגרת התקציב לא תיפרץ

התכנית הכלכלית: בלימה ותנופה