הנגיד על הדרישה להדחת דני דנקנר: "רצינו לטפל בזה בשקט"

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר התייחס בדיון בוועדת הכלכלה לסוגיית בנק הפועלים והדרישה להדיח את יו"ר הבנק, דני דנקנר."כלל, עושים את זה בשקט ונותנים לאנשים לצאת בכבוד", אמר הנגיד. "אם מישהו רוצה להחליש את הסמכות של המפקח, הוא יגרום נזק למשק הישראלי", אמר

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר התייחס הבוקר בוועדת הכלכלה לדרישה להדחתו של יו"ר בנק הפועלים, דני דנקנר.

"טעות להתייחס לעניין הזה, אנו עדיין באמצע הצעדים. אני יכול להבטיח לא הינו נכנסים למסלול הזה בלי לשקול כל דבר, כל השלכה, באמצע המשבר הפיננסי הכי גדול מהקמת המדינה", אמר הנגיד לחברי ועדת הכלכלה.

"הגענו למסקנה שאנו צריכים לעשות את זה", הוסיף פישר. "זו סוגיה פיקוחית שבין המפקח למפוקח. יש שתי דרכים לטפל: ראשית, הצד הפורמלי וזה יכול לקחת הרבה זמן. הרצון שלנו היה לטפל בזה בשקט, כמו בכל מדינה. בדרך כלל, עושים את זה בשקט ונותנים לאנשים לצאת בכבוד. עוד לא התחלנו לנקוט בצעדים פורמאליים. כוונתנו לשמור ולחזק את היציבות הבנקאית בישראל ולא פחות חשוב - לחזק את ניהול בנק הפועלים".

הנגיד: "אנחנו במצב טוב בזכות רוני חיזקיהו"

נגיד בנק ישראל אמר כי יש להגדיל את אמון הציבור במערכת הבנקאית. "זה שהעניין (סוגיית דני דנקנר) הפך לסוגיה ציבורית, זה בעייתי. הסמכות של המפקח על הבנקים היא גורם מרכזי כאן, נכנסנו למשבר העולמי במצב הרבה יותר טוב משאר המדינות בזכות הפיקוח הקשוח והנחוש שלו".

נגיד בנק ישראל נותן גיבוי מלא למפקח: "אין בישראל בנק בסכנת נפילה. המפקח לא נתן לבנקים להוריד את יחס הלימות ההון, וזו הסיבה שהמצב שלנו במצב טוב יותר משאר העולם - זה בזכות רוני חזקיהו. אם מישהו רוצה להחליש את הסמכות של המפקח, הוא יגרום נזק למשק הישראלי, למערכת הבנקאית הישראלית ולפיקדונות הציבור.

"אסור ואני לא אתן לאף אחד להחליש את הסמכות ואת האחריות של המפקח. זה לא מקובל לשמוע בקשה מנומסת מצד המפקח לנקוט בצעד מסוים - ואז להתחיל בוויכוח ציבורי. בכל פעם שהמפקח יבקש משהו, ככה זה יקרה? כל פעם שהמפקח ידרוש משהו, נצא לדיון ציבורי? ככה לא יהיה פיקוח על הבנקים".

ח"כ יחימוביץ': אנחנו לא עובדים אצל אריסון

הנושא עלה לסדר היום בעקבות דרישתה של ח''כ שלי יחימוביץ' למרות התחייבות יו''ר הוועדה שלא לגעת בו. יחימוביץ' ותקפה ישירות את בעלת השליטה, שרי אריסון: "חשוב שמהוועדה הזו תצא קריאה ברורה לגבות את הנגיד פישר ואת המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, על הפעולות הנחרצות שהם נוקטים בנושא בנק הפועלים. אלו פעולות חיוניות למשק כמו אוויר לנשימה, ואנחנו נגן על הפיקוח ועל הרגולטור".

יחימוביץ' המשיכה: "אני קוראת מכאן לשרי אריסון להגיע לסיכום מהיר ופשוט עם בנק ישראל  ולבצע מיידית מה שהנגיד והמפקח על הבנקים מבקשים ממנה", אמרה. "מתקבל רושם שהיא לא כל כך מבינה את הדברים שמבקשים ממנה.

"אריסון צריכה להגיד תודה לנגיד על כך שבנק הפועלים עוד קיים. אם צריכים להשוות בין שיקול הדעת של אריסון ודני דנקנר לעומת שיקול הדעת של פישר וחזקיהו, אני בטוחה כי לא יהיה כאן היסוס גדול במי לתמוך. חשוב לזכור, אנו לא עובדים בשביל אריסון".