נתניהו: "תקציב אחראי יבלום את האבטלה"

ראש הממשלה נתניהו פתח ישיבת תקציב מתוחה במיוחד, עם הצהרה ממלכתית שתפקידה ככל הנראה הוא לצנן את הרוחות הסוערות בעקבות הקיצוצים הצפויים במשרדי הממשלה. "עשרות אלפי ישראלים פוטרו ורבבות אחרים חוששים מכך"

"אם נעביר תקציב אחראי נצליח לבלום את האבטלה" - כך אמר הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו, בפתח ישיבת הממשלה השבועית. "כל המדינות מרגישות את המשבר, ואנחנו נרגיש אותו יותר", הוסיף.

"עשרות אלפי ישראלים פוטרו ורבבות אחרים חוששים מכך", פתח נתניהו את הדיון הסבוך בנושא קיצוצים נרחבים בתקציב, שהעלה שר האוצר יובל שטייניץ. "אנו מחויבים לעשות מה שביכולתנו כדי לעצור את התפשטות האבטלה".

שר הביטחון אהוד ברק כבר הספיק הבוקר להתנגד לקיצוץ הצפוי במשרדו. גם שרי מפלגת העבודה צפויים להתנגד להצעת נתניהו.

התכנית הכלכלית: "בלימה ותנופה"

בחודש שעבר הציגו ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר שטייניץ את עיקרי התכנית הכלכלית לפתרון המשבר במשק. שמה של התכנית - "בלימה ותנופה", והיא הוצגה במסיבת עיתונאים מיוחדת.

"העובדה שיש מנועי תנופה - בולמת את הנפילה ומחדשת את הצמיחה", אמר נתניהו, שמינה עצמו לתפקיד המפקח על המתווה הכלכלי. "המדיניות שישראל זקוקה לה - לסובב את הצניחה ולהפוך אותה לצמיחה", הוא הוסיף.

שר האוצר שטייניץ אמר מצידו כי מימוש התכנית ייקח זמן. "זה לא ייעשה באופן מיידי", אמר השר. "אך אין לי ספק שנצא מהמשבר מחוזקים עם כלכלה יציבה יותר ומדינה חזקה יותר", הוסיף.

בתכנון: הפחתת מסים מדורגת

"הכוונה היא שתהיה תכנית מדורגת של הפחתת מיסים, בין השנים 2009-1016", אמר שטייניץ והוסיף: "אנחנו רוצים גם לשפר את מערכת הגבייה ולהחזיר ימיה כקדם". לדבריו, הכוונה היא להפחית משמעותית את המיסים עד שנת 2016 - ובכך להגדיל את הפעילות העסקית וכן את נפח העבודה.

שר האוצר אף הבטיח להילחם בנחישות בעבודה הזרה. "מקומות עבודה רבים של ישראלים נתפסים", אמר שטייניץ. "נעניש את העוברים על החוק - שיעדיפו פועלים זרים על ישראלים".