ירידה של 18% ברכישת דירות באפריל-מאי

למרות מאמצי משרד האוצר, מחירי הדירות בישראל לא מפסיקים לעלות לרגע, וכעת ניתן לראות את ההשפעות על השוק: על פי דוח של משרד האוצר, בחודשיים האחרונים נקנו בישראל 9,000 דירות חדשות בלבד, לעומת 11 אלף עסקאות שבוצעו בחודש מרס

אילוסטרציה (Verbaska, 123rf.com)

בעוד מחירי הדירות ממשיכים להיות גבוהים חרף מאמצי משרד האוצר, היקף רכישת הדירות בחודשים מאי ואפריל ירד ב-18%, כך עולה מסקירת ענף הנדל"ן למגורים, שפורסמה היום (ראשון) על ידי אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהסקירה עולה נמשכת הירידה בהיקף רכישת הדירות על ידי משקיעים ובמקביל יורד היקף העסקאות הכללי. נתונים נוספים מעידים על רמה סוציואקונומית גבוהה של רוכשי הדירות בפרויקטים של מחיר למשתכן.

באוצר מציינים כי היקף הרכישות הנמוך בחודש מאי 2016 לעומת חודשי מאי בשנים הקודמות דומה לתקופות בהן ענף הנדל"ן היה בהמתנה, בימי המחאה החברתית או ההמתנה לתוכנית מע"מ אפס של שר האוצר לשעבר יאיר לפיד. הסקירה מראה בנוסף כי לראשונה נראה שהיקף רכישת הדירות על ידי משקיעים משתווה למספר הדירות שנמכרו על ידי משקיעים. באוצר מסמנים את הפרויקטים הממשלתיים לדירות מוזלות כסיבה העיקרית למצב זה.

ירידה חדה ברכישת דירות להשקעה

על פי הסקירה, בחודשים אפריל-מאי 2016 ירד מספר העסקאות הכללי, 9,000 עסקאות, בשיעור לא מבוטל של כ-18% בהשוואה לחודש מרס האחרון, אז בוצעו כ-11 אלף עסקאות. גם בהשוואה לחודשים המקבילים אשתקד מדובר בירידה בהיקף העסקאות, אם כי נמוכה יותר - בשיעור של כ-5%.

משקל רכישות המשקיעים מסך העסקאות בחודשים אפריל-מאי הוא כ-20%, נתון נמוך מהנתון המקביל ברבעון הראשון. במספרים, המשקיעים רכשו באפריל 1,700 דירות, ירידה חדה של 27% בהשוואה לחודש מרס וירידה של 20% בהשוואה לאפריל אשתקד.