כחלון נגד הפיס: מכונות מזל יוסרו‎

ועדה בראשות מנכ"ל משרד האוצר בחנה בחודשים האחרונים בחנה את נושא ההימורים. ההמלצה העיקרית: לאסור את הצבת מכונות המזל וכאלף מהן יוסרו. שר האוצר אימץ את ההמלצה - ובכוונתו לפעול להסרת מאות המכונות הללו. מפעל הפיס: "מפעילים 500 מכונות על-פי היתר של משרד האוצר. 75% מהן ממוקמות ביישובים מבוססים"

מכונות המזל יוסרו מרחבי הארץ: ועדה בראשות מנכ"ל משרד האוצר בחנה בחודשים האחרונים את נושא ההימורים, וכעת נחשפת ההמלצה העיקרית שלה: לאסור את הצבת מכונות המזל ברחבי הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר האוצר, משה כחלון, אימץ את ההמלצה - ובכוונתו לפעול להסרת מאות המכונות הללו, בטענה כי השימוש בהן נעשה בעיקר על ידי השכבות החלשות באוכלוסייה. "המכונות הללו מוצבות בכוונה באזורים חלשים כלכלית וחברתית, זה קזינו", אומר כחלון. "מי שמשתמש בו הן השכבות החלשות".

כשליש מן הרווח של מפעל הפיס מגיע ממכונות המזל הללו, אלא ששם דוחים את טענות שר האוצר ואומרים כי רובן דווקא מוצבות באזורים מבוססים: "אנו מפעילים 500 מכונות על-פי היתר של משרד האוצר. 75% מהן ממוקמות ביישובים מבוססים".

אולם בתגובה נוספת שנמסרה מאוחר יותר הערב ממפעל הפיס נכתב: "נכבד כל החלטה שתתקבל על ידי השלטון המקומי והאוצר".

בדיקת חדשות 2 Online העלתה: רבות ממכונות המזל - באזורי מצוקה

במרס האחרון, העלתה בדיקת חדשות 2 Online כי 150 מתחמי "פיס Place" עם מכונות מזל אלקטרוניות פועלים ברחבי הארץ. ניתוח של אתר "מדלן" העלה כי רבות מתחנות ההימורים הללו ממוקמות בחצר האחורית של מדינת ישראל - בערים ובשכונות שמאופיינות במעמד חברתי-כלכלי נמוך.

במפעל הפיס טענו גם אז כי "75% מהמכונות מוצבות ביישובים מבוססים". על אף הטענה הזו, הבדיקה העלתה כי ישנו ריכוז גדול של מכונות מזל באזורים בהן מתגוררות אוכלוסיות מוחלשות בערים השונות.

מנתוני האתר, שמבצע ניתוחי שוק בתחום הנדל"ן, עולה כי בתל אביב, שהדירוג החברתי-כלכלי שלה גבוה יחסית ועומד על 8, הוצבו בסך הכל 16 תחנות, אבל 10 מתוכן נמצאות בשכונות דרום העיר בעלות דירוג חברתי-כלכלי נמוך.

חמש תחנות נוספות מוקמו במרכז העיר והצפון הישן ורק תחנה אחת מעבר לירקון, שם מתגוררים כרבע מתושבי תל אביב, שנחשבים לאוכלוסייה חזקה. גם ברמת גן הסמוכה ניכרת מגמה דומה: הדירוג החברתי-כלכלי של העיר עומד על 8, אך התחנות שהוקמו בה נמצאות בשכונות שדירוגן עומד בממוצע על 6.4.

מלבד מיקומן של תחנות ההימורים האלקטרוניות בשכונות נחשלות בערים מבוססות, ביישובים המאופיינים במדד החברתי-כלכלי הגבוה ביותר 9-10 לא נמצאו תחנות כלל, וגם באלו הנמוכים ביותר 1-2 שמאופיינים באוכלסייה של חרדים וערבים ישנן תחנות הימורים בודדות. בחמשת האשכולות הנמוכים מרוכזים 58% מהתחנות ואלו באשכולות הגבוהים מרוכזים 42% מהתחנות.