רה"מ וכחלון סיכמו: תקציב דו-שנתי

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון סיכמו על תקציב דו-שנתי לשנתיים הבאות. בין השניים סוכם כי אם יידרשו התאמות לתקציב, יקבל כחלון משמעת קואליציונית להעברתן

נתניהו וכחלון

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון סיכמו על העברת תקציב דו-שנתי לשנים 2017 ו-2018. על פי הסיכום בין השניים, אם יידרשו התאמות, בנובמבר 2017 יקבל כחלון הבטחה למשמעת קואליציונית לביצוען.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו מעוניין להעביר תקציב לשנים 2017-2018 כדי לאפשר יציבות לקואליציה, אך בשבוע שעבר התברר כי עוד קודם לפגישה שנערכה בין השניים, הציג האוצר עמדה נחרצת נגד תקציב דו-שנתי.

יושב ראש ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) פנה לאנשי האוצר בבקשה מהם להציג את עמדתם בנוגע לתקציב דו-שנתי. התשובה שקיבל מאמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצר, הייתה חד משמעית: "עמדתנו המקצועית היא כי יש להשאיר את כנה את הוראת 'חוק יסוד: משק המדינה' לפיה תקציב המדינה יהיה לשנה אחת".

שלושה נימוקים סיפק לוי לעמדת האוצר: "החשיבות שבשמירה על מדיניות פיסקאלית אחראית, הניסיון הנצבר בתקציב המדינה לשנים 2011-2012 והיעדר הניסיון הבינלאומי בנושא". לוי אף ביקש מגפני לערוך דיון בנושא בוועדת הכספים שבה יציג האוצר את עמדתו בפירוט.

בחודש שעבר דווח בחדשות 2 כי כחלון מסתייג מגיבוש תקציב דו-שנתי, אך ככל הנראה הסכים למהלך מכיוון שהוא מחויב לכך בהסכם הקואליציוני. עם זאת, הוא הציב תנאי מפורש שאמור למנוע חילוקי דעות בהמשך - מנגנון ביטחון למקרה של חריגה.

החשש העיקרי באוצר מתקציב דו-שנתי הוא שתהיה חריגה משמעותית של מיליארדי שקלים. בשל כך ביקש כחלון מנתניהו התחייבות שלפיה ייקבע מראש מאילו סעיפים, פרויקטים ומשרדים ייאלצו לבצע קיצוץ אם אכן תימצא חריגה.