האוצר נגד נתניהו: לא לתקציב דו שנתי

רה"מ דוחף לגיבוש תקציב דו-שנתי וייפגש השבוע עם כחלון, אך במשרד האוצר מתנגדים. הממונה על התקציבים מבהיר: "עמדתנו המקצועית הינה כי יש להשאיר את הוראת חוק יסוד לפיה תקציב המדינה יהיה לשנה אחת"

האוצר נגד רה"מ: תקציב לשנה אחת (הדס פרוש / פלאש 90)

לקראת משבר קואליציוני? ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון אמורים להיפגש השבוע כדי להחליט האם וכיצד לגבש תקציב דו-שנתי. נתניהו מעוניין להעביר תקציב לשנים 2017-2018 כדי לאפשר יציבות לקואליציה, אך כעת מתברר כי עוד קודם לפגישה מציג האוצר עמדה נחרצת נגד תקציב דו-שנתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יושב ראש ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) פנה לאנשי האוצר בבקשה מהם להציג את עמדתם בנוגע לתקציב דו-שנתי. התשובה שקיבל מאמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצר, הייתה חד משמעית: "עמדתנו המקצועית היא כי יש להשאיר את כנה את הוראת 'חוק יסוד: משק המדינה' לפיה תקציב המדינה יהיה לשנה אחת".

יביא את הנושא לדיון בוועדת הכספים (יונתן סינדל / פלאש 90)

שלושה נימוקים מספק לוי לעמדת האוצר: "החשיבות שבשמירה על מדיניות פיסקאלית אחראית, הניסיון הנצבר בתקציב המדינה לשנים 2011-2012 והיעדר הניסיון הבינלאומי בנושא". לוי אף ביקש מגפני לערוך דיון בנושא בוועדת הכספים שבה יציג האוצר את עמדתו בפירוט.

שלשום דיווחנו כי כחלון מסתייג מגיבוש תקציב דו-שנתי, אך ככל הנראה ייאלץ להסכים למהלך מכיוון שהוא מחויב לכך בהסכם הקואליציוני. עם זאת, הוא צפוי להציב תנאי מפורש שאמור למנוע חילוקי דעות בהמשך - מנגנון ביטחון למקרה של חריגה.

החשש העיקרי באוצר מתקציב דו-שנתי הוא שתהיה חריגה משמעותית של מיליארדי שקלים. בשל כך יבקש כחלון התחייבות שלפיה ייקבע מראש מאילו סעיפים, פרויקטים ומשרדים ייאלצו לבצע קיצוץ אם אכן תימצא חריגה.