ירידה חדה במכירות אייפונים מתחילת 2016

התחזיות הפסימיות של ענקית הטכנולוגיה "אפל" התממשו: לראשונה מזה 13 שנה, חלה ירידה חדה במכירות ובשלושת החודשים האחרונים נמכרו רק 51 מיליון אייפונים. אנליסטים חוששים כי בפועל, קצב המכירות נמוך עוד יותר

ב"אפל" מודאגים (רויטרס)

התפוח צונח: מכירות האייפון - מכשיר הדגל של "אפל" - היו נמוכות מהתחזיות המוקדמות ברבעון הראשון של שנת 2016 ומניית החברה נפלה בשיעור של 8%. כבר בתחילת השנה דיווחה החברה על האטה בקצב מכירות האייפון ברבעון האחרון של 2015.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מכירות האייפון בשלושת החודשים האחרונים הסתכמו ב-51.19 מיליון יחידות שהניבו הכנסות של 32.86 מיליארד דולר - זאת לעומת תחזית להכנסות של 33.23 מיליארד דולר ממכירת אייפונים. מכירות האייפד והמק הפתיעו לטובה כשכ- 10.25 מיליון יחידות אייפד נמכרו והניבו הכנסות של 4.41 מיליארד דולר ו-4.03 מיליון יחידות מק נמכרו והניבו הכנסות של 5.1 מיליארד דולר.

אנליסטים בוול סטריט העריכו כי אפל עלולה להציג ירידה רבעונית במכירות וברווחים לראשונה מזה 13 שנה, אולם הירידה החדה במכירות הפתיעה גם אותם. הפעם האחרונה שמכירותיה הרבעוניות של החברה ירדו, הייתה ברבעון הראשון של שנת 2003, כשהלפטופ של החברה היה בין מוצריה הפופולריים ביותר. בינואר צפתה אפל ירידה בהכנסות הרבעון שהסתיים בסוף מארס - זאת עקב סימני היחלשות בשוק הסיני הקריטי. עוד דיווחה אפל על הקצב הצמיחה האיטי ביותר אי פעם במשלוחי אייפונים.

לפי הערכות בשוק, אפל אמורה הייתה להציג רווח של 2 דולר למניה ברבעון הראשון, והכנסות בהיקף 52 מיליארד דולר - ירידה של 14% ו-10% בהתאמה לעומת הרבעון הראשון ב-2015. החברה צפויה לדווח על מכירת 217 מיליון אייפונים בשנה האחרונה (סוף מארס 2015 עד סוף מארס 2016) - ירידה של 6% במונחים שנתיים. בכל שוק הסמארטפונים העולמי צפויה ירידה של 7% במכירות בתקופה זו. אנליסטים אף חוששים כי מנכ"ל אפל, טים קוק, יודיע היום כי המכירות ברבעון השני יירדו אף יותר.

מתחרתה הגדולה של אפל בשוק הסמארטפונים, סמסונג, דיווחה לעומת זאת על תוצאות טובות יותר מאלה החזויות של אפל ברבעון הראשון. סמסונג פירסמה נתונים מקדמיים לפיהם היא צופה דווקא גידול של 10% ברווח ברבעון הראשון ועלייה של 4% במכירות.