חברות הגז: "בלי סעיף היציבות - אין מתווה"

ראש הממשלה נתניהו התייצב היום בפני בג"ץ כדי להגן על מתווה הגז, אך לאחר שהלך הוטלה פצצה: השופטים הציעו לעגן בחקיקה את "סעיף היציבות", הקובע כי לא יחול שינוי ברגולציה על חברות הגז למשך 10-15 שנים. בחברות הזהירו מוקדם יותר כי כל שינוי בסעיף יפיל את המתווה: "הסעיף הקשה ביותר לעיכול, אבל גם ההכרחי ביותר"

השינוי שיפיל את המתווה? (פלאש 90)

"ללא יציבות, לא ייתכן פיתוח של מאגר 'לוויתן' או מאגרי גז נוספים, וללא פיתוח של מאגרי גז - המדינה היא זו שמפסידה", כך מסביר בכיר באחת מחברות הגז על רקע הדיון בבג"ץ שנערך היום (ראשון) על המתווה. בתום הדיון ציינו השופטים כי יש לשקול להעביר בחקיקה את "סעיף היציבות", לפיו לא ייעשו שינויי רגולציה מהותיים בשוק למשך תקופה של 10-15 שנים.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי הבכיר, "זה אולי הסעיף הקשה ביותר לעיכול, אבל גם ההכרחי ביותר. הציבור מתייחס לסעיף היציבות כאילו המדינה נכנסת לחברות הגז, אך בפועל המדינה זקוקה ליציבות, אולי אפילו יותר מאיתנו", הוסיף.

"במידה שהשופטים יחליטו לשנות את פסקת היציבות - אין מתווה", הבהיר הבכיר, שהשיחה עמו נערכה לפני הדיון בבג"ץ. "זה לא עניין של איום או לא איום. המדינה מבינה זאת בעצמה. אף יזם לא ישקיע שבעה מיליארד דולרים אם הוא חושש שעוד שנה המדינה יכולה לשנות את חוקי המשחק. נגמר הזמן למשחקים. זה אחד הסעיפים היחידים שלא היינו מוכנים לוותר עליהם", הדגיש.