למי מותר להעסיק יהודים בשבת?

על פי החוק, על רוב בתי העסק בישראל חל איסור להעסיק עובדים יהודים ביום שבת. היוצאים מן הכלל הם ענפים חיוניים לביטחון או לכלכלה ורשימה של גופים שביקשו וקיבלו היתר מיוחד. האם מקום העבודה שלכם נמצא ברשימה?

למי מותר להעסיק יהודים בשבת? (רויטרס)

מאז כניסתו לתפקיד של שר הכלכלה הקודם אריה דרעי, החלו פעולות אכיפה כלפי משתלות המעסיקות עובדים יהודים בשבת. למרות האיסור, עד כה העלימו הרשויות עין. כעת, עם השינוי במדיניות האכיפה, בדקנו לאילו בתי עסק יש היתר מהמדינה להעסיק עובדים יהודים גם ביום המנוחה, וכיצד ניתן לקבל היתר כזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רשימת בתי העסק בעלי ההיתר המיוחד הייתה בלתי ניתנת להשגה עד לפני שנה. כעת היא נמצאת באתר של משרד הכלכלה וכל אחד יכול לצפות בה.

הנסיבות בהן ניתנים ההיתרים האלה הן רק במידה שבה הפסקת העבודה ביום שבת תפגע בהגנת המדינה (למשל גופי אבטחה מסוגים שונים), בביטחון הגוף או הרכוש (למשל הנמלים), בכלכלת המדינה, בתהליך העבודה (למשל תעשיות מסוגים שונים) או באספקת צרכים חיוניים לציבור (למשל גופי תקשורת).

בנוסף לרשימת הגופים הספציפיים שלהם יש אישור להעסיק עובדים יהודים בשבת, ישנו גם אישור גורף למספר ענפים במשק. ברשימה זו נמצאים שמירה, לולנות, טיפול בבעלי חיים, אספקת מים, בתי אירוח (בהם גם מסעדות ובתי קפה), מפעלים רפואיים, שמשים בבתי כנסת, שמשים וסדרנים במקומות ציבוריים, מצילים וסדרנים על שפת הים, כבאות, עבודות קידוח, ייצור והספקת קרח ועבודות ביוב.