הפנסיה לעצמאים: איך זה יעבוד?

על פי התכנית של משרד האוצר שתוצג בימים הקרובים העובדים העצמאים יחויבו להפריש עד 1,100 שקלים בכל חודש לקרן פנסיה. בנוסף יתאפשר לעובדים לקבל "דמי אבטלה" - בדמות פיצויים פטורים ממס

משרד האוצר יציג בקרוב תכנית תקדימית שתחייב את כל העובדים העצמאים לחסוך לגמלאות. על פי הנתונים, לכ-80% מהעצמאים אין תכנית פנסיה מסודרת, ולכן התכנית החדשה צפויה לחייב עצמאים להפריש כספים לגמלאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

איך זה יתבצע? המספרים מדברים על כך שהעצמאים יחויבו להפקיד עד 1,100 שקלים לתכנית פנסיה לפי רמת ההשתכרות. על מנת שהמהלך לא יהווה מעמסה כבדה מדי עבור אותם עובדים, הוא יתבצע באופן מדורג.

על פי התכנית המתגבשת, המדינה תוריד כ-4% מדמי הביטוח הלאומי עבור עובדים המשתכרים עד 5,600 שקלים בחודש. ההורדה נועדה לסייע לאותם עובדים, שלא יחויבו להוסיף סכומים גדולים עבור הפרשה החודשית לפנסיה.

עבור המשתכרים עד 21 אלף שקלים בחודש לא יחול שינוי בדמי הביטוח הלאומי. עם זאת, המשתכרים מעל 21 אלף שקלים יחויבו לשלם יותר בדמי הביטוח הלאומי.

ומה בנוגע לדמי אבטלה? העצמאים לא יקבלו דמי אבטלה כמו השכירים, אך כן תינתן הטבה מסוימת. אותם עובדים יוכלו למשוך פיצויים פטורים ממס עד תקרה מסוימת כפי שנהוג אצל השכירים.

התכנית אמורה לעבור שלוש קריאות בכנסת ואם תיושם היא צפויה ליצור מציאות פנסיונית חדשה בקרב העצמאים. שר האוצר צפוי להציג אותה בימים הקרובים.

"אוכלוסיית העצמאים מונה 500 אלף איש, שרבים מהם לא חוסכים לפנסיה", אמר ח"כ אלי כהן מכולנו. "המטרה שלנו היא לבוא ולקדם את השינויים הסוציאליים עבור אותה אוכלוסייה, לתת להם אפשרות להזדקן בכבוד ולא להתבסס רק על קצבת זקנה".