דירוג טוב לכלכלת ישראל: "משגשגת ומגוונת"

חברת הדירוג S&P שיבחה את היציבות היחסית של הכלכלה הישראלית, וגם את הצעדים להגברת היצע הדיור. כחלון חגג את ההישג: "ממשיכים להביע אמון בעוצמתו של המשק הישראלי"

אילוסטרציה (חדשות 2)

בשורה טובה לכלכלה הישראלית: חברת דירוג האשראי הבינלאומית S&P אישררה היום (שישי) את דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של +A, עם תחזית יציבה. בחברה שיבחו את הצעדים להפחתת יוקר הדיור והעריכו כי "השפעת הסיכונים הביטחוניים על כלכלת ישראל תיוותר מוגבלת". גם חברות הדירוג האחרות שיבחו את כלכלת ישראל לאחרונה: חברת פיץ' העניקה לישראל את הציון A (יציב), ובמודי'ס חילקו את הציון A1 (יציב).

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הודעת החברה, האנליסטים מצפים שהממשלה החדשה תשמר את המדיניות הפיסקאלית היציבה ותשמור על נטל החוב הממשלתי יציב. בחברה העריכו כי הגירעיון יהיה נמוך מ-3% ויעמוד על 2.2%. 

"חברת הדירוג מציינת לטובה את מאמצי הממשלה בתחום הדיור. על פי הודעת החברה, הממשלה מיישמת שורת צעדים במטרה לשחרר קרקעות לפיתוח, להפחית ביורוקרטיה על מנת להאיץ את תהליכי אישורי הבנייה ובנוסף, משנה קריטריונים למכרזי בנייה", הוסיפו במשרד האוצר. למרות זאת, בחברה העריכו כי פעולות הממשלה לא יפתרו באופן מלא את המחסור.

עוד נכתב בדוח כי כלכלת ישראל היא מגוונת ומשגשגת, ומאופיינת בייצוא חזק, בחשבונות חיצוניים חזקים ומסגרת מוניטרית גמישה. המגבלות העיקריות שציינו בחברה: נטל חוב גבוה, סיכונים גיאו-פוליטיים והשלכותיהם הכלכליות.

שר האוצר משה כחלון אמר בתגובה להחלטה: "סוכנויות הדירוג המובילות בעולם ממשיכות להביע אמון בעוצמתו של המשק הישראלי. הודעת הדירוג מעידה שמאמצי הממשלה במגוון תחומי הפעילות תורמים לחוסנה של הכלכלה הישראלית. אנו פועלים להוריד את יוקר המחייה, לצמצם את הפערים החברתיים, לשמור על היציבות ולהגביר את צמיחה. נמשיך לחזק את הכלכלה והחברה בישראל באחריות ובשיקול דעת".

החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, הוסיפה: "אשרור דירוג האשראי מהווה עדות לחשיבותה של מדיניות כלכלית אחראית, אשר תורמת ליציבותו של המשק הישראלי. אגף החשב הכללי ימשיך לפעול לשמירת יעד הגרעון והמשך מגמת הירידה ביחס החוב תוצר".