דוח חושף: רוב הגברים החרדים עובדים

רגע היסטורי: לראשונה ב-2015, שיעור הגברים החרדים המועסקים חצה את רף ה-50%. האם הנתונים החדשים מעידים שהקיצוץ בקצבאות עובד? ומה המגמה אצל הנשים החרדיות? כל הנתונים

אילוסטרציה (חיים ריבלין)

ממשיכים להשתלב בשוק העבודה: מספר הגברים החרדים שעובדים במשק חצה בסוף שנת 2015 את רף 50%, כלומר כיום ישנם יותר חרדים עובדים מאשר אלו שלא עובדים - כך עולה מנתונים חדשים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדובר ברגע היסטורי, שממשיך מגמה של 12 שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ב-1995, לפני 20 שנה, שיעור תעסוקת החרדים היה קרוב ל-48% ונדמה היה שההשתלבות בעיצומה - אלא שאז חברת הלומדים החרדית התעצמה: התקצוב למוסדות הלימוד היה מלא, ומספר העובדים ירד לשפל של 36% ב-2003. באותה שנה הנהיג שר האוצר בנימין שורת קיצוצים בקצבאות שנועדה להגביר את התעסוקה - וייתכן כי הנתונים מוכיחים שהצעד השתלם, אם כי מדובר גם בתוצאה של פתרונות לשילוב חרדים בשוק העבודה לצד יוזמות מתוך המגזר החרדי.

מאז חלה עלייה הדרגתית ויפה: ב-2014 שיעור התעסוקה היה 46% וב-2015 נחצה קו פרשת המים והם כבר חוצים את רף ה-50%. יש להדגיש כי הנתון המעודד עדיין רחוק מאד מ-86% בשאר האוכלוסייה היהודית.

כך נראית המגמה המעודדת (חדשות 2)

אצל נשים, אגב, המצב טוב בהרבה: בקרב אוכלוסייה זו חל גידול משמעותי מ-51% ל-73%, בהשוואה ל-80% באוכלוסייה היהודית הכללית.

התהליך מלמד על השינויים ההדרגתיים שעוברת החברה החרדית: לא מדובר בדרמה של יום אחד, אך התמונה הגדולה חושפת את שינוי המגמה. יש לכך לא מעט השפעות על החרדים: ד"ר גלעד מלאך, חוקר החברה החרדית במכון הישראלי לדמוקרטיה, טען כי "זה שינוי שמגדיר מחדש את החברה החרדית מחברה של לומדים לחברה של עובדים ולומדים".

לדבריו, "זה שינוי שמשפיע לא רק מבחניה סטטיסטית - יש לזה משמעות סוציולוגית, תרבותית, מבנית וחברתית על החברה החרדית וזה מאפשר לממשלה להיכנס לשלב חדש בתעסוקת חרדים - מעצם הכניסה לתעסוקה לשלב של תעסוקה איכותית".