שיא היסטורי ברכישת דירות ב-2015

שוק הנדל"ן ממשיך לזנק, והפעם ככל הנראה בזכות המשקיעים שחוששים משחיקת הערך: על פי משרד האוצר, בחודש נובמבר חלה עלייה נוספת בשוק הדירות - בעיקר בפריפריה ובפלח השוק של דירות יד שנייה. בשנת 2015 נרשם נתון שיא של רכישת דירות - בעיקר בזכות עסקאות שביצעו זוגות צעירים וגם משקיעים

אילוסטרציה (חדשות 2)

הצעדים נגד רוכשי הדירות להשקעה עבדו? הממשלה הקודמת - וגם הנוכחית - העבירו מספר החלטות שנועדו להפוך את רכישת הדירות למטרות השקעה למהלך לא רווחי. היום (שני) מתפרסמים נתונים של משרד האוצר, שמעידים לדברי המשרד כי המשקיעים החלו למכור דירות בהיקף משמעותי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהנתונים שפרסם אגף הכלכלן הראשי במשרד עולה כי בחודש נובמבר 2015 חלה עלייה של 28% בעסקאות הנדל"ן לעומת החודש הקודם. "גידול זה מוסבר בעיקר במכירה מוגברת של דירות על ידי משקיעים, ככל הנראה בציפייה לירידת מחירים", הסבירו במשרד.

עוד עולה מהדוח כי בחודש נובמבר נמכרו בישראל 9,900 דירות. מדובר בזינוק קטן יחסית של 2% לעומת החודש המקביל בשנה שעברה, אך במשרד האוצר מסבירים כי בנובמבר 2014 השוק היה מושפע מהאפשרות שתכנית מע"מ אפס של שר האוצר הקודם יאיר לפיד תיושם. עוד הדגישו במשרד כי "בהשוואה רב שנתית, כמות העסקאות בחודש נובמבר הנוכחי נמצאת ברף העליון של התפלגות זו".

במשרד האוצר מעודדים מהנתונים (פלאש 90)

עיקר הגידול בעסקאות בחודש נובמבר נובע משוק דירות יד שנייה, בו חלה צמיחה של 31%. עיקר השינוי נרשם באזורי הפריפריה - בחדרה, למשל, מספר העסקאות "קפץ" ב-60% ובטבריה ב-38%. באזור תל אביב הסתכם שיעור הגידול במספר העסקאות ב-11% בלבד.

בפלח השוק של הדירות החדשות נרשם גידול של 22%, אך לא באופן שוויוני: חלה ירידה ברכישת דירות באזורי חדרה, טבריה וירושלים ומנגד נרשמו שיעורי גידול חדים  - 40-50% בתל אביב ובבאר שבע, ובמשרד ציינו כי מדובר בעיקר בדירות זולות יחסית. בירושלים נרשם הגידול בין היתר על רקע גידול ברכישות של תושבי חוץ. בסיכום שנתי נאמד מספר העסקאות בשנת 2015 בכ-120 אלף דירות, נתון שהוגדר כ"רמת שיא היסטורי". את עיקר הזינוק מייחסים במשרד לגידול ברכישות מצד זוגות צעירים, שהתייאשו מההמתנה לחוק מע"מ אפס והשינויים בדפוסי ההתנהלות של המשקיעים.