הקרב להצלת מגה: מול כל ספק בנפרד

מכשול נוסף בדרך למניעת הקריסה: הפגישה המכרעת שתוכננה עם הספקים בוטלה, וההנהלה תצטרך לסכם עם כל גוף בנפרד על תנאי האשראי ביממה הקרובה בניסיון למנוע את הסגירה. אם לא תושג הסכמה, הקפאת ההליכים בדרך

בוקר גורלי לרשת מגה ול-3,500 עובדיה: הבוקר (חמישי) התברר כי נציגי הרשת יצטרכו להיאבק על מניעת הסגירה מול כל ספק בנפרד. בתחילה תוכננה פגישה בין נציגי הבעלים ואנשי ההסתדרות עם נציגי הספקים והתעשיינים, בתקווה להגיע להסדר שימנע את קריסת הרשת, אך כעת התברר שהחוק מונע מגעים קבוצתיים. אם לא יושגו הסכמות, ההנהלה תפנה לבית המשפט - פנייה שלמעשה תוביל לסגירה ולפיטורים המוניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהרשת נמסר הבוקר כי הוחלט לבטל את הפגישה, לאחר והתברר כי התעשיינים מנועים מלקבל החלטות כקבוצה בשל מגבלות החוק להגבלים עסקיים. "ראשי רשת מגה ימשיכו בדיונים עם כל ספק בנפרד על מנת לסכם את חידוש אספקת המוצרים לחנויות הרשת ולהגיע להסדר פרטני עם כל אחד מהם. הנהלת מגה תמשיך במאמציה להחזיר את חנויות הרשת לפעילות רגילה", הודיעו.

עובדי "מגה" מתחננים: "תצילו אותנו"

במהלך הדיונים ינסו נציגי ההנהלה וההסתדרות לשכנע את הספקים והתעשיינים - בנפרד - שלא לשנות את תנאי האשראי שנקבעו לרשת בהסדר החוב שהושג בחודש יוני האחרון. מדובר במהלך לא פשוט בלחץ הזמנים, מכיוון שספק אחד יכול למנוע הגעה להסכם. במידה שלא תושג הסכמה, נציגי הרשת יפנו לבית המשפט בבקשה להקפאת הליכים ויכריזו למעשה על סגירה.

"בשום מקום לא משלמים במזומן על סחורה"

יו"ר ועד העובדים במגה, אייל אלי, מתח הבוקר בריאיון לחדשות 2 ביקורת על התנהלות הספקים: לדבריו, "גופים מונופוליסטים" דורשים מהרשת לשלם במזומן, מה שיוביל לקריסתה המיידית. "תמוה בעיניי עד מאוד למה בשבועות האחרונים הם פתאום נעמדים על שתי הרגליים ודורשים תשלום במזומן, גם אחרי שמכרנו את רשת 'יו' שלא הייתה רווחית", טען. "בשום מקום לא משלמים במזומן על סחורה - מחודש יולי שילמנו כל אגורה שהתחייבנו לשלם בזמן".

אתמול סיים דירקטוריון רשת מגה את התכנסותו בעניין מצב החברה, והחליט לאפשר להנהלה להמשיך במגעים להצלת החברה. הדירקטוריונים של "מגה" בחרו לא להקפיא או להורות על מכירה, אלא להסמיך את הנהלת מגה להמשיך במגעים עם הספקים וההסתדרות שמטרתם מציאת הסדר הולם למצב.

לאחר שהושבת אתמול למשך חצי יום, אתר המכירות של מגה באינטרנט - "מגה אונליין" - חזר לעבוד. ההחלטה על סגירת האתר הגיעה בשל חוב למובילים והערכה כי לא מן הנמנע שמגה לא תוכל להמשיך ולשלם להם עבור הובלת המשלוחים ללקוחות.

ביום שישי נדע: האם הרשת יכולה לעמוד בתשלומים?

במקביל מנסה יו"ר אלון רבוע כחול, אביגדור קפלן, להגיע להסדר עם הספקים, גם אם זמני, על-מנת לאפשר את המשך פעילות הרשת לפחות בימים הקרובים. קפלן צפוי לבקש מהם "תקופת חסד" של פרק זמן מסוים כדי לאפשר לו לנסות ולמכור את הרשת. בימים האחרונים נמשך המחסור בסחורה בסניפי מגה שממשיך לפגוע במכירות.

שאלת עתידה של רשת מגה עשויה להתגלגל לפתחו של בית המשפט עוד השבוע - כך מעריכים מקורות בסביבת החברה. לדבריהם, הניסיון למכירת רשת "מגה בעיר" כשל, והלחץ ההולך וגובר מצד הספקים מציב סימן שאלה על יכולתה של הרשת להמשיך ולפעול בשבוע הבא.

ביום שישי הקרוב אמורה מגה להעביר תשלום של עשרות מיליוני שקלים לספקים, ונכון לשעה זו אין ודאות שהיא אכן תוכל לעמוד בתשלום. אם מגה לא תעמוד בתשלום, הספקים יעצרו את אספקת הסחורה לרשת באופן מיידי. עובדי מגה מתכננים להפגין ביום ראשון הקרוב מול משרדו של בעל השליטה ברשת, שרגא בירן, ברחוב ברקוביץ בתל-אביב, וזאת בדרישה להזרים 50 מיליון שקל נוספים לרשת.