טלטלה: התרסקות בוול סטריט

הבורסה בסין קרסה ב-8% והמסחר בה הופסק, הבורסות באירופה מתרסקות, החוזים על הנפט עברו מעלייה של 4% לירידה של כאחוז ומדד הדאו ג'ונס בפתיחת השנה הגרועה ביותר מזה 84 שנים

ארכיון (רויטרס)

יום המסחר בוול סטריט מתנהל תוך ירידות חדות במדדים, על רקע הירידות החדות באסיה ובאירופה. ביום שישי לא התקיים מסחר בארה"ב לרגל חגיגות השנה האזרחית החדשה, ומדדי וול סטריט חתמו ביום חמישי את השנה החולפת בירידות חדות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסיכום שנתי, מדד S&P 500 השיל מערכו 0.72% (ירידה שנתית ראשונה מאז 2011), הדאו ג'ונס ירד ב-2.24% (ירידה שנתית ראשונה מאז 2008), והנאסד"ק דווקא טיפס בשיעור של 5.72%.

ברקע למסחר היום ישנה הדרמה שהתחוללה הבוקר בשוקי אסיה: הבורסה בסין עצרה את המסחר בשעה 8:00 בבוקר בערך ולא חידשה אותו מאז, לאחר שהמדדים המובילים במדינה צנחו בפתאומיות בעד כ-8%, בצל נתון מאקרו חלש והמתיחות בין ערב הסעודית לאירן.

מדד הניקיי היפני ננעל בירידות של יותר מ-3%. באירופה המדדים נסחרים כעת בירידות חדות של כ-4%. "הנפילה באסיה לוחצת על השווקים בכל העולם, כולל בארה"ב, למרות שרק הזמן יגיד כמה ארוכה ומהותית תהיה ההשפעה על סנטימנט המשקיעים בוול סטריט", אמר כלכלן מ-Investec. כזכור, טלטלה בשוקי סין הסעירו את כל השווקים הגלובליים בקיץ האחרון לתקופה של מספר חודשים.

המתיחות בין אירן וערב הסעודית - מפיקות הנפט הגדולות בעולם - הובילה לעליות חדות במחירי הנפט, שהספיק לעבור לירידות אבל חזר שוב לעלות בבורסת הסחורות וכעת הוא שוב בירידה קלה.