הפתעה: מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר ירד ב-0.4%

בעקבות ירידה של 17% במחירי העבניות ו-4% במחירי הפירות הטריים, מדד המחירים לצרכן לחודש האחרון ירד מעבר לתחזיות הכלכלנים, שעמדו על 0.1%. מתחילת השנה רשם המדד ירידה של 0.9%, זאת בניגוד לתחזיות הממשלה שעמדה על עלייה של בין אחוז ל-3%

הירידות הבולטות במחירי העגבניות והפירות (משה שי, פלאש 90)

המומחים צפו ירידה מתונה יותר, המדד הפתיע: מדד המחירים לצרכן של חודש נובמבר רשם ירידה מפתיעה של 0.4% בחודש נובמבר, זאת לעומת הצפי של הכלכלנים לירידה של עשירית האחוז בלבד. הירידות הבולטות ביותר נרשמו במחירי הירקות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ירידה של כ-17% במחירי העגבניות ומעל ל-4% במחירי הפירות הטריים, היו בין הגורמים המשפיעים יותר על הירידה במדד המחירים. את הירידות האלו איזנו עלייה של 3% במחירי הביגוד ו-מעל ל-20% במחיר המלפפונים.

מתחילת השנה רשם מדד המחירים ירידה של 0.9% - זאת בניגוד ליעד האינפלציה של הממשלה שעמד על בין 1% ל-3%. "המדד רק ממחיש את ההבדלים שיילכו ויעמיקו בין המדיניות המוניטרית של ישראל ושל ארה"ב", אומר עידן אזולאי, מנהל השקעות בחברת "אפסילון". "מה שאומר שהריבית הנמוכה תמשיך ללוות אותנו עוד זמן רב".

בנק ישראל לא צפוי לשנות את הריבית (רויטרס)

מנכ"ל בית ההשקעות "טופ אלפא", בועז צליח, ציין כי "אמנם סביבת האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עדיין שלילית אך אנו מעריכים כי מדובר בשינויים חד פעמיים במחירים ובהשפעתה של הירידה במחירי הנפט בשנה האחרונה".

"להערכתנו, אם תמשיך מגמת ויסות המחירים הנוכחית, לא מן הנמנע שנראה השפעה גם על מדדי המחירים לחודשים הקרובים", אמר צליח. "להערכתנו בנק ישראל לא יתחיל בתהליך העלאת הריבית כל עוד האינפלציה תמשיך להיות נמוכה עד שלילית".