חברות הגז המצריות יפצו את חברת החשמל ב-1.76 מיליארד דולר

בעקבות פעולות הטרור שגרמו לפיצוצים בקו הגז בין מצרים לישראל ואחרי 4 שנות בוררות, החליטה לשכת המסחר הבינלאומי על פיצוי שיועבר לחברת החשמל. בשנים האחרונות נאלצה החברה להשתמש בדלקים יקרים יותר, מה שהתבטא בגידול של 30% בחשבון החשמל של אזרחי ישראל

1.76 מיליארד דולר לחברת החשמל

ארבע שנות בוררות הסתיימו בבשורות טובות לחברת החשמל שתפוצה בסכום של 1.76 מיליארד דולרים. לשכת המסחר הבינלאומית פסקה היום (ראשון) כי חברות הגז המצריות EGAS ו-EGPC ייפצו את חברת החשמל הישראלית בגין הנזקים שנגרמו לה עקב אי העברת הגז ממצרים לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשנת 2011 הפסיקו חברות הגז המצריות לספק גז לחברת החשמל וזאת בשל סדרת פיצוצים בצנרת ההולכה בחצי האי סיני. פעולות הטרור הללו גרמו להפסדי ענק בחברת החשמל שנאלצה לרכוש דלקים יקרים יותר, ואף העלתה את מחיר החשמל לצרכן בכ-30% על מנת לכסות עלויות.

בשנת 2012, ובעקבות ההפסדים הקשים, אישר דירקטוריון החברה להגיש תביעה במסגרת הליך בוררות בינלאומי נגד חברות הגז המצריות שבבעלות יוסי מימן ושותפים זרים. חברת החשמל ו-EMG טענו בבוררות להפרת הסכם משולש שנחתם בין הצדדים ב-2009, בה בעת שהמצרים טענו כי הפסקת ההזרמה של הגז נבעה מכוח עליון.

הבוררות נערכה בלשכת המסחר הבינלאומי, אחד ממוסדות הבוררות הוותיקים בעולם, בפני 3 בוררים בינלאומיים. בתום הדיונים שהתקיימו בדלתיים סגורות התקבל פסק הבוררים שקבע כי החברות המצריות יפצו את החברה ב-1.76 מיליארד דולר בתוספת ריבית שתחושב על פי מנגנון שנקבע.