המצרים "רוצים בהקדם" גז מישראל

מי שקולה עדיין לא נשמע בוויכוח על מתווה הגז היא חברת הגז המצרית: עד כה לא היה ברור עד כמה היא רוצה או מוכנה באמת לקנות את הגז שיופק מתמר ומלוויתן, אך אחד מבעלי החברה מסיר את התעלומה ומצהיר: "זה רגע היסטורי"

מצרים רוצה גז מישראל בהקדם האפשרי: אחד ממייסדי קונצרן הגז המצרי "דולפינוס" אמר הערב (רביעי) כי החברה מבקשת לרכוש "בכל ההקדם" גז מישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חאלד אבו באכר הוסיף בריאיון לחדשות 2 כי מדובר ב"רגע היסטורי" של הזדמנות לשלב את שדות הגז של ישראל, קפריסין ומצרים במזרח הים התיכון כדי לסייע ליציבות ולפתח את השלום ואת הקשרים הכלכליים.

לדבריו, "דולפינוס" מבקשת לרכוש בתחילה 1.5 מיליארד מ"ק (מטר מעוקב) גז ממאגר תמר ובהמשך עוד 4 מיליארד מ"ק בשנה ממאגר לוויתן. הקונצרן המצרי יקנה את הגז במסוף אשקלון, כדי להזרימו בצינור של חברת EMG למצרים. צינור זה שימש בעבר להזרמת גז מצרי לישראל.

אבו באכר הדגיש כי תכנית זו תואמת את הרפורמות במשק הגז שתפעיל מצרים בשנה הבאה, במטרה להפוך למרכז שיווק גז לאירופה. הבכיר העיר כי יש גם אפשרות של הנחת צינור חלופי שתדרוש זמן והשקעות. כשנשאל לגבי המכשולים בדרך למימוש העסקה, אמר אבו באכר כי הוא מאד אופטימי וכי "אין מכשולים אלא אתגרים שיש להתמודד איתם".