הטבות המס: מי המרוויח הגדול?

במג'דל שמס שברמת הגולן יזכו בהטבת מס בשיעור של 18%. הסיבה: על-פי הקריטריונים שנקבעו במתווה המס החדש נוסף סעיף ייחודי שקובע הטבה בשיעור של 6% ליישוב עירוני המרוחק עד שני קילומטרים מהגבול

רשימת היישובים מקבלי הטבות המס מציבה בראש יישוב אחד שהולך להרוויח יותר מכולם: הכפר הדרוזי מג'דל שמס שברמת הגולן, כפר שמרבית מתושביו רואים בעצמם בעיקר סורים ומסרבים להחזיק בתעודת זהות ישראלית, יזכה בהטבת מס של 18%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי מתווה המס החדש, נקבעו לראשונה קריטריונים שווים: מרחק מהגבול, מרחק ממרכז הארץ ומצב חברתי כלכלי. לפי פרמטרים אלו, ניתן לקבל הטבת מס של 7%, 10% או 12%, אלא שלקריטריונים האלו נוסף סעיף אחד ייחודי שקובע הטבה של 6% נוספים ליישוב עירוני בגבול הצפון המרוחק עד 2 קילומטרים מהגבול.

למעשה מדובר בסעיף ייחודי שהומצא למען קריית שמונה, שבמשך שנים ביקשה המדינה לתעדף אותה על פני הקיבוצים והמושבים באזור ושנהנתה עד כה מ-21% הטבה במס, אולם הסעיף החדש והקריטריונים השקופים הביאו גם להכללת מג'דל שמס וגם העיר שלומי, שתהנה מהטבה של 15%.

"צעד היסטורי ליישוב" (חיים אזולאי, פלאש 90)

"צעד היסטורי ליישוב"

עד היום יישובי רמת הגולן כלל לא נכללו במפת ההטבות, והשינוי הנוכחי מגיע בין השאר בעקבות בג"ץ שהגישו במג'דל שמס יחד עם מועצות אחרות בארץ. ראש המעוצה דולאן אבו סאלח אמר השבוע בתגובה כי "מג׳דל שמס תקבל את הטבת המס הגבוהה ביותר במדינת ישראל". כנסת ישראל אמורה לאשר את רשימת היישובים שיקבלו את ההטבה בשבוע הבא לאחר הסכמת הבית היהודי.

"מדובר בצעד היסטורי שיכניס מליוני שקלים בשנה ליישוב", הוסיף אבו-סלאח, "תודה לחברי במועצה שעמדו לצידי בהגשת העתירה לבג"ץ שהביאה אותנו לתוצאה המרשימה". אחד מתושבי העיר סיפר לחדשות 2 Online כי "במשך שנים קיפחו אותנו בהטבות מס, יחד עם כל הגולן. אנחנו בכפרים הדרוזים אולי לא משרתים בצה"ל אבל משלמים מיסים וחייםבסופו של דבר בישראל. אם יש חוקים - גם לנו מגיע".

ברמת הגולן ישנםארבעה כפרים דרוזים שנכבשו במלחמת ששת הימים ושחיים מאז בתוך ישראל. גורמי ביטחון התייחסו באחרונה למורכבות המצב בכפרים עם התמשכות מלחמת האזרחים והמצב בסוריה, וטענו כי דווקא בתקופה זו יש לקרב את התושבים ולחזק את הקשר שלהם למדינה, בין אם באמצעות הטבות מס ובין אם באישורי בנייה בכפרים.