השמאי הממשלתי: מחירי הדירות עלו ב-1.4%

מהסקירה הרבעונית שפרסם השמאי הממשלתי, עולה כי מחירי דירות 4 חדרים ב-16 הערים הגדולות בישראל עלו. הנתונים סותרים את אלה שפרסם באחרונה משרד הבינוי והשיכון, שטען כי דווקא חלה ירידה במחירים. על פי הנתונים, בערים הגדולות לא ניתן לרכוש דירת 4 חדרים בפחות ממיליון שקל

(חדשות 2)

השמאי הממשלתי פרסם היום (ראשון) את הסקירה הרבעונית של מחירי הדירות בישראל המציגה עמדה מנוגדת לזו שהציג משרד השיכון באחרונה, ולפיה חלו עליות במחירים. על פי נתוני השמאי, מחירי הדירות בערים המרכזיות עלו ב-1.4% ברבעון האחרון. "ייתכן שציפיית הציבור לתכנית מחיר למשתכן השפיעה על כמות העסקאות ברבעון זה, אך טרם ניכר כי השפיעה על רמות המחירים", נכתב בסקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השמאי הממשלתי בוחן מדי רבעון את מחירי דירות 4 חדרים, הנחשבות למוצר המבוקש ביותר בשוק הנדל"ן המקומי, ב-16 הערים הגדולות בישראל. על פי הסקירה הנוכחית, מגמת העלייה במחירים נמשכה וכיום לא ניתן למצוא באף אחת מהערים הנבדקות דירת 4 חדרים במחיר של פחות ממיליון שקלים. על פי הסקירה, חלה ירידה במספר העסקאות, אך הדבר לא השפיע על המחירים שממשיכים לנסוק.

עם זאת השמאי מסייג את נתוני הסקירה בעקבות שני משתנים חריגים באופן יחסי: זינוק במספר העסקאות ברבעון השני של השנה (לקראת העלאת מס הרכישה למשקיעי נדל"ן) והעובדה שברבעון השלישי חלו חגי תשרי, תקופה שבה מספר העסקאות פוחת באופן מסורתי.

לפני כשבועיים פרסם משרד השיכון והבינוי נתונים שהתייחסו לאותו רבעון, לפיהם חלה ירידה של עד 6% במחירי הדירות. על פי הבדיקה של השמאי הממשלתי, שבחן 4,700 עסקאות ב-16 ערים התמונה הפוכה ומעידה על עליית מחירים ברורה בהשוואה לרבעון הקודם ובהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. בארבע ערים אכן נרשמה ירידה קלה במחירים: בירושלים, רמלה, רחובות ותל אביב. ביתר הערים נרשמה עלייה במחירים.