כחלון: "מתנגד לשיח האלים נגד אנשי הקבע"

שר האוצר משה כחלון ושר הביטחון משה יעלון נפגשו היום לחתום על מסמך הבנות המסדיר את תקציב הביטחון שיעמוד, על פי ההסכם, על 59 מיליארד שקלים. במסגרת ההסכם הוסדרה גם העלאת שכר החיילים ב-50% כבר מחודש ינואר הקרוב

לאחר חודשים של מחלוקות ואיומים סביב נושא תקציב המדינה, חתמו היום (רביעי) שר הביטחון משה יעלון ושר האוצר משה כחלון על מסמך הבנות המסדיר את תקציב הביטחון לחמש השנים הבאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי ההסכם שנחתם יעמוד תקציב הביטחון על 59 מיליארד שקלים. בין ההבנות שהושגו, הוסדרה הסוגיה המרכזית של העלאת שכר החיילים שעל פי הסיכום, יעלה ב-50% כבר בחודש ינואר. כמו כן הסכים האוצר לבטל את הגבלת הזכאות לפנסיית גישור ולהעניקה לכל פורשי הקבע, תוך צמצום ניכר במספר המקבלים.

בנוסף הסכים צה"ל לשורת צעדי התייעלות שנקבעו במסגרת תכנית "גדעון" ליישום המלצות וועדת גורן לצמצום הוצאות אגף השקיפות, ולצעדים להגברת השקיפות התקציבית של מערכת הביטחון בפני גורמי הבקרה באגף התקציבים ובחשב הכללי באוצר.

"בתום מגעים של חודשים הגענו להסכמות וזה חשוב מאין כמותו", אמר שר הביטחון יעלון. "האיומים לא פחתו, הם השתנו. הם דורשים מאתנו להתאים את עצמנו למציאות המשתנה, לעיתים בקצב מסחרר, בין היתר בחימוש המדויק ובמודיעין. לשמחתי אנו יכולים לברך על המוגמר. מדובר בתקציב רב שנתי, שיעניק ביטחון לאזרחי ישראל".

שר האוצר כחלון אמר כי תקציב הוא נושא שיש להסדירו, אך לא במלחמות. "החובה שלי כשר אוצר, היא שהמשרתים יקבלו מה שמגיע להם. אני לא מקבל את השיח האלים נגד אנשי הקבע והסדיר. זו חוכמה קטנה לחבק אותם רק במלחמות ומבצעים, צריך לחבק אותם כל השנה". עוד הוסיף כחלון כי ההסכם ישים סוף לצורך של כוחות הביטחון לחזר אחר פתחי פוליטיקאים. "אין לי ספק שצהל יידע לשמור על העליונות. הצבא יהיה יותר תחרותי ויעיל ויכול להיות שצה"ל יצטרך לעשות תעדוף. שקיפות מצד אחד ותמרוץ ויעילות מצד שני. צבא חזק הוא כלכלה חזקה", אמר כחלון.