"הממשלה מדברת פריפריה ועושה ת"א"

אלפי תושבים מהגליל ומהנגב הגיעו לירושלים על מנת להפגין מול הכנסת בדרישה מחברי הכנסת לאשר את מפת הטבות המס החדשה. "אנחנו אמנם נחמדים ועושים את ההפגנה בדרך ארץ", הבהיר ראש עיריית טבריה, "אבל אנחנו נחושים ועומדים על דעתנו לקבל את מה שמגיע לנו"

אלפי תושבים מהפריפריה של ישראל בצפון הארץ ובדרומה הגיעו הבוקר לגן הוורדים בירושלים, מול משכן הכנסת, והפגינו נגד הקפאת המפה החדשה של הטבות המס. המפגינים, תושבי 218 יישובים שהיו אמורים להיכנס למפת ההטבות לראשונה מזה שנים, מוחים על ההחלטה להקפיא את אישור המפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הם קוראים לראש הממשלה ושר האוצר להביא את המפה לאישור התקציב ולא להמתין מספר חודשים כפי שביקש ראש הממשלה במטרה לבחון את הכנסת היישובים החדשים. לטענתם עיכוב ההחלטה פוגע במאות אלפי תושבים ומונע צדק היסטורי עם תושבי הפריפריה.

"700 אלף אזרחים מהגליל והנגב דורשים צדק חברתי", אמר ראש עיריית טבריה, יוסי בן דוד, במהלך ההפגנה. "אנחנו אמנם נחמדים ועושים את ההפגנה שלנו בדרך ארץ, אבל אנחנו נחושים ועומדים על דעתנו לקבל את מה שמגיע לנו בצדק ולא בחסד".

"הידיים הם ידי עשיו, והקול הוא קול יעקב", הוסיף ראש המועצה האזורית גליל עליון, גיורא זלץ. "הממשלה מדברת פריפריה ועושה תל אביב. אנחנו צריכים להגיד למדינה ולממשלה ולביבי ולכחלון: רבותיי, פריפריה זאת לא מחלה. פריפריה זאת דרך חיים".

ההפגנה מול הכנסת, הבוקר (חדשות 2)

החל מהערב: מאהל מחאה מול בית רה"מ

הרשויות המשתתפות בהפגנה שובתות מזה שבוע ולא מקבלות קהל. החל מהערב יוקם מאהל מחאה מול בית ראש הממשלה עד להשגת פתרון למשבר.

ההחלטה על מפת הטבות המס התעכבה מלכתחילה בגלל דרישה של הבית היהודי להכניס לרשימה את ההתנחלויות. הדרישה הזו ירדה מהפרק והם הודיעו על תמיכה במתווה. לאחר מכן הגיע לחץ פוליטי של חברי כנסת מהליכוד להכניס יישובים כמו קריית גת, מגדל העמק, נצרת עילית ועפולה - יישובים שאינם עומדים בשום קריטריון.

בשל כל זאת הודיע ראש הממשלה נתניהו על דחייה של שלושה חודשים בקבלת ההחלטה, ולדבריו רק לאחר אישור התקציב ינסו הגורמים הרלוונטיים למצוא פתרון. בתוך כך, הסוגייה עומדת גם לפתחו של בג"ץ.

ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו), לשעבר ראש עיריית ערד, אומרת כי שוחחה בצהריים עם שר האוצר משה כחלון והוא הודיע לה שיפעל ללחוץ על נתניהו להביא את הרשימה להצבעה בתקציב כפי שהוצע תחילה ולא לנסות לדחות את המתווה במספר חודשים. לדבריה, גם כחלון מבין שזוהי הרשימה הנכונה והמוסכמת. "אם רוצים להוסיף יישובים, אז יש לעשות את זה לאחר שהרשימה תאושר ולא ייעשה עוול לרשויות מהפריפריה", אמרה.