תמה שביתת הפתע ברכבת ישראל

בתום פגישה בין נציגי ועד העובדים, הנהלת רכבת ישראל ונציגי ההסתדרות סוכם כי עובדי החברה ישובו לעבודה מלאה - זאת לאחר שבמהלך היום נעצרו רכבות ונוסעים התפרעו בתחנת בני ברק כי לא סופקה להם הסעה חלופית. הנהלת הרכבת: "מהלך בריוני"; ועד העובדים: "קוראים להנהלה להתעשת ולמנוע פגיעה בעובדים"

עיצומים ברכבת ישראל: בתום פגישה בין נצייג ועד עובדי רכבת ישראל, נציגי הנהלת החברה ונציגי ההסתדרות הגיעו הצדדים להבנות והעובדים חוזרים לעבודה מלאה - זאת לאחר שמוקדם יותר היום (ראשון) עצר ועד העובדים של רכבת ישראל את הרכבת בקו הוד השרון-באר שבע בשני הכיוונים, והוריד את הנוסעים בתחנת בני ברק. ברכבת נמסר לנוסעים כי אוטובוסים ימתינו להם בתחנה כדי להעבירם לתחנות היעד - אולם אלה לא הגיעו. נוסעים זועמים במקום ניסו לפרוץ למשרדים בתחנה, ולאחר שניידת משטרה הוזעקה למקום הסכימו העובדים שהרכבת הספציפית תמשיך ליעדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במקביל, השבית הוועד את מוסך לוד ושלוחת הדלק בחיפה החל מ-15:00. לטענת ועד העובדים, ההחלטה על השביתה התקבלה בעקבות צעדים חד-צדדיים שנוקטת ההנהלה לגבי עשרות עובדים שיועברו מלוד לבאר שבע מבלי שזכויותיהם מוסדרות כנדרש. בעקבות המהלך הוכרז סכסוך עבודה ובית הדין האזורי לעבודה פסק כי זכותה של ההנהלה לפעול כפי שעשתה.

ועד העובדים וההסתדרות ערערו לבית הדין הארצי וביקשו עיכוב ביצוע, אך כבר למחרת הודיעה ההנהלה כי המעבר יחול לאלתר וכי בנוסף יום עבודתם של המועברים יוארך ל-14 שעות. בתגובה, טוענת הנהלת הרכבת, משביתים העובדים את תחנות שדרות, תל אביב ההגנה, צומת חולון, יבנה מערב ומשה דיין. העובדים, מצידם, טענו כי תחנת תל אביב ההגנה פועלת כרגיל, מלבד רציף אחד. ביום חמישי פנה הוועד למנכ"ל החברה בועז צפריר בדרישה שיתערב וימנע פגיעה בעובדים ובנוסעים.

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות: "ההנחיה הברורה היא שאין להוריד נוסעים"; ועד העובדים: "נאלצנו לפעול כך בשל התנהלות ההנהלה"

מוועד העובדים נמסר: "הנהלת החברה קיבלה החלטה לפגוע בעובדים, לפעול חד-צדדית ולחזור בה מהסכמות שכבר הושגו. בשל ההתנהלות הדווקאנית והתוקפנית של ההנהלה, נאלצנו לפתוח בצעדים ארגוניים. אנחנו קוראים להנהלה להתעשת, למנוע פגיעה בעובדים ובנוסעים ולחזור למשא ומתן ענייני".

עם זאת, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות אבי אדרי הבהיר כי "ההנחיה הברורה היא כי אין להוריד נוסעים מהרכבת תוך כדי נסיעה וכי רכבות בתנועה יגיעו ליעדן הסופי". עוד הוסיף אדרי כי הצדדים יתכנסו הערב על מנת למצוא פתרון למשבר.

מהנהלת הרכבת נמסר בתגובה: "ועד העובדים ממרה את החלטת כבוד נשיאת בית הדין לעבודה ומשבית את הרכבת. לאחר שנה וחצי של דיאלוג בין הנהלת רכבת ישראל לוועד העובדים בסוגיית המעבר למוסך החדש בבאר-שבע, ולאחר שכבוד נשיאת בית הדין לעבודה, השופטת לקסר, הכריעה לפני מספר ימים כי ההנהלה רשאית לנייד עובדים אליו, ועד העובדים החליט לנקוט במהלך בריוני ולהשבית את הרכבת ולפגוע באופן מובהק בציבור הנוסעים. הנהלת הרכבת תעשה ככל שביכולתה כדי למנוע פגיעה בנוסעים, ובכלל זה פנייה דחופה לצו מניעה כנגד צעדי העובדים. הנהלת רכבת ישראל מצרה על המהלך, ומקווה כי הוועד ינהג בשום שכל, באחריות ובהגינות כלפי נוסעי הרכבת".