משרד האוצר מסביר: כך בנינו את התקציב

אנשי אגף התקציבים מסבירים בשלושה סרטונים שונים כיצד נבנה תקציב המדינה ומהן התכניות הכלכליות בתחום הדיור והבריאות לשנה הקרובה. הסרטונים הופצו במסגרת יוזמה חדשה של משרד האוצר לספק כלים חדשים לציבורים שיאפשרו לו להבין טוב יותר את עוגת התקציב

אנשי אגף התקציבים מסבירים (משרד האוצר)

יוזמה חדשה באוצר להנגשת תקציב המדינה לציבור: במשרד פתחו בסדרת מהלכים שמטרתם להקל על אזרחי המדינה בהבנת התקציב ובתהליך גיבושו. הבוקר (שני), כשלב ראשון, פרסם המשרד שלושה סרטונים הנוגעים למהלכים המרכזיים והתכנית הכלכלית לשנה הקרובה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון הראשון מנסה יעל מבורך, סגנית הממונה על התקציבים במשרד האוצר לתחומי המאקרו לענות על השאלה: "כיצד נקבע גודל תקציב המדינה". מבורך מסבירה כי בדומה למשק בית, נקבע התקציב בהתאם להכנסות ולהוצאות הממשלה תוך שמירה על גירעון נמוך ככל האפשר. מבורך אף מציגה את האפשרויות העומדות בפני הממשלה בכדי לשמור על גירעון בשיעור נמוך ואת אופי החלטותיה בשנים האחרונות.

בסרטון השני שהופץ על ידי משרד האוצר, שלמה פשקוס המשמש כרפרנט בריאות באגף התקציבים במשרד, הסביר מעט על המהלכים המרכזיים ב-2015-2016 בתחום הבריאות. לדבריו, על אף יכולותיה יוצאות הדופן של מערכת הבריאות הציבורית, ישראל נאלצת להתמודד עם מגמה מדאיגה של התחזקות הרפואה הפרטית על חשבון הרפואה הציבורית. פשקוס סקר את יכולותיה של המערכת הציבורית וציין כי השנה הוקצו משאבים מיוחדים בכדי לקצר את התורים ולשפר את השירות לציבור.

בסרטון השלישי הציגה מעין נשר, רכזת בינוי באגף התקציבים במשרד האוצר, את תכניות האוצר לפתרון משבר הדיור ממנו סובל השוק כבר במשך 6 שנים. בין השאר הסבירה נשר את הסיבות שהובילו למשבר כמו גידול במספר רוכשי הדירות והמחסור בהיצע בתחום. בין השאר, נשר מנתה את תכנית "מחיר למשתכן", ו"חמ"ל הדיור" שהקים משרד האוצר כאחד מהכלים שאנשי המשרד מתכננים להילחם באמצעותם במשבר. היא ציינה כי הפתרון למצב לא יגיע במהרה וכי מדובר בחלק מזערי ממספר פעולות נרחב שמבצע האוצר בתחום.