שוב במשבר: רשת מגה לא עומדת בתשלומים

שוב ניצבת רשת מגה בפני ימים קריטיי: בשבוע שעבר האטו ספקים רבים את קצב האספקה למגה וחלקם דרש תשלום במזומן עבור הסחורה. ברשת טוענים שעצירת האסקפה תקשה עליהם לצאת מהמשבר: "איך נוכל לעמוד ב-100% מכירות אם יש לנו רק 90% סחורה?"

"איך נוכל לעמוד ב-100% מכירות?" (חדשות 2)

המשבר ברשת "מגה" מחריף: רק לפני מספר חודשים דווח על יציאת הרשת לדרך חדשה, אך כעת מתברר כי הרשת אינה מסוגלת לעמוד בתשלומים הכספיים לספקים השבוע ללא סיוע מהחברה האם, אלון רבוע כחול. אם לא יושג הסדר בין החברה האם לבנקים ומחזיקי האג"ח, תהיה בעיה לאלון רבוע כחול לתמוך במגה והדבר עלול להוביל לתגובת שרשרת קשה שתוצאתה עצירת אספקת הסחורה לרשת - וייתכן שאף קריסתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשבוע שעבר האטו ספקים רבים את קצב האספקה למגה וחלקם דרש תשלום במזומן עבור הסחורה, כל זאת בנוסף לחברת כרמל מזרחי שעצרה כליל את האספקה למגה כבר לפני שבועיים. כמו כן, שורת ספקים החלה בחודשים האחרונים  - עוד מאז הסדר החוב שגובש בחודש יוני - לספק סחורה לרשת באופן חלקי בלבד ובתמורה לתשלום. מדובר בין היתר בקבוצת נטו, יוניליוור, ליימן שליסל וסוגת

מגה נאלצה לשלם במזומן לספקים, והדבר ערער את התזרים שאמור היה לתמוך בתשלומים השבוע. האטת אספקת הסחורה מאיימת לפגוע ממשית במכירות הרשת - מהלך קריטי הן לתזרים והן לסיכויי ההבראה של הרשת. "איך נוכל לעמוד ב-100% מכירות אם יש לנו רק 90% סחורה?", שואל גורם ברשת.

הפגנת עובדי מגה, ארכיון (יעקב הרשקוביץ, חדשות 2)

תקופת החסד אוזלת

ברשת מגה ערכו בשבוע שעבר סבב שיחות עם הספקים כדי לנסות ולהעריך האם הם ימשיכו לתמוך במגה ולספק סחורה. אלא שסבב השיחות הזה העלה כי ספקים רבים יעצרו את אספקת הסחורה כבר השבוע אלא אם יקבלו הבטחה שמגה עומדת בתשלומים, הבטחה שמגה אינה מסוגלת לספק כרגע. המסר שעבר ממגה לאלון רבוע כחול הוא שאם הקבוצה לא תגיע להסדר עם מחזיקי האג"ח והבנקים בראשית השבוע, כדור השלג לנפילת מגה יתחיל להתגלגל.

לאור ההשלכות החמורות האפשרויות על רשת מגה, התכנס אתמול (שבת) דירקטוריון אלון רבוע כחול לדיון במתווה חדש אפשרי להסדר מול הבנקים ומחזיקי האג"ח. בשבוע שעבר הסכימו מחזיקי האג"ח לתת לקבוצה תקופת חסד ("גרייס") של שבועיים לתשלום. אלא שההערכות הן כי המהלך הזה לא יסייע למגה וכי הספקים לא יסכימו להמתין עוד שבועיים על הגדר, תוך שהם מגדילים את החשיפה שלהם למגה.

גם ספקים גדולים המחזיקים בביטוח אשראי טוענים כי במצב הנתון החשיפה שלהם למגה נאמדת בעשרות מיליוני שקלים כיוון שביטוח האשראי מחייב השתתפות עצמית. לדברי אחד הספקים, "כל הסדר החוב של מגה עם הספקים מבוסס על הערבויות שאלון רבוע כחול מספקת ואם אין אמון בערבויות שהקבוצה מספקת, זה לא יכול להיגמר טוב".