"ועד העובדים חצה קו אדום בסערה"

חברת החשמל זוכה מדי פעם בתואר המפוקפק של החברה השנואה בישראל. השבוע הזה לא הוסיף לה נקודות זכות, עם עשרות אלפי משקי בית זועמים שהיו מנותקים למשך יומיים ושלושה, כשלפי הפרסומים עובדי החברה שובתים שביתה איטלקית. בריאיון לחדשות 2 גם יו"ר החברה תוקף את הוועד

בסופו של שבוע שהחל ב-72 שעות של הפסקת חשמל גדולה, מתייצב יו"ר חברת החשמל מול מצלמות חדשות 2 ומנסה להסביר את המחדל. "מדובר בסערה בעוצמה שלא נראתה כמוה במרחב שבין נתניה להרצליה", אמר יפתח רון טל בריאיון ל"אולפן שישי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"סערה מהסוג הזה במקום אחר בעולם הייתה לוקחת בערך פי שלושה או ארבעה, מסיבה פשוטה: אנחנו ישראלים", טען רון-טל. "לפעמים מעגלים פינות בבטיחות, בשעות העבודה - את זה עושים עובדי חברת החשמל, הם יודעים להתגייס במצבי חירום. לכן אני אומר למנהיגי הציבור, שהיו חלק מההתלהמות במקום להנהיג את הציבור - זה לא מקובל עליי, זה לא יאה".

עם זאת, רון טל לא חסך ביקורת מוועד עובדי החברה. "ארגון העובדים, בנסיבות של הסערה האחרונה, חצה קו אדום, והקו האדום הזה הוא שבמצב חירום כולם מתגייסים, כולם נכנסים מתחת לאלונקה", הוא אמר. "זה פגע באמון הציבור כלפינו, ואת זה עלינו לתקן".

"יש עובדים עודפים בחברת החשמל, ואת זה צריך לפתור", הוסיף רון טל. "הדרך היחידה היא במסגרת רפורמה כוללת - את זה אומר מבקר המדינה. אני מסכים עם כל המלצותיו. מדברים על חברה עם עובדים שחלקם הגדול הם עובדי ייצור, הם פשוט מבוגרים, הם פחות יעילים, הם יותר יקרים. חברה צריכה לפתח מתוכה עובדים צעירים".

"מהרגע שתוסכם הרפורמה, יו"ר הוועד יסכים לפיטורי 2,500 איש", הבטיח יו"ר חברת החשמל, "מתוכם כבר הצלחנו לשלוח 500 הביתה. נתכנס כולנו חודש אחד ונחתום על נייר".

מוועד העובדים של חברת החשמל נמסר בתגובה: "יפתח רון טל זה אותו אלוף במילואים שכינה את העובדים צבא החשמל לישראל אחרי הסופה ואחרי 'צוק איתן'. מדהים שיו"ר שיושב בתפקידו חמש שנים בוחר להאשים ולגלגל את האחריות לעובדים במקום לקחת אחריות אישית ולתת דין וחשבון לציבור איך חברה בניהולו הגיעה לקריסה. יפתח רון טל לא מתבייש להאשים את עובדיו הנאמנים שעבדו ארבעה ימים רצופים בתיקון תקלות במזג אוויר בלתי אפשרי תוך סיכון חייהם. ההתנהגות של רון טל היא הוכחה שרוח המפקד מתה בהנהלת חברת החשמל".