מדריך: כך תקבלו בחזרה את הכסף שלכם ממס הכנסה

אמש מתח מבקר המדינה ביקורת חריפה על רשות המסים וקבע כי מיליארדי שקלים של החזרי מס ששייכים לאזרחים שוכבים בקופת המדינה במשך שנים. אז איך מבררים אם מגיע לכם כסף בחזרה? ואם כן - למי פונים ומה צריך לעשות? המדריך המלא

כך תדעו אם מגיע לכם כסף בחזרה (חדשות 2)

כך תבדקו אם מגיע לכם כסף ממס הכנסה: לאחר שאמש מתח מבקר המדינה ביקורת חריפה על רשות המסים בטענה שמיליארדי שקלים של החזרי מס ששייכים לאזרחים שוכבים בקופת המדינה, פנינו ליועצת המס שיר נדלר מחברת "shirtax" על מנת לבדוק - מי בדיוק זכאי לכסף מרשות המסים, בכמה כסף מדובר וכמה זמן אמור להתמשך התהליך?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

איך נוצר מצב לפיו מגיע לשכירים רבים החזר מס?

לשכירים רבים במשק מגיע החזר מס, כיוון שהמעסיקים שמחשבים את אחוזי המס במשכורת החודשית לא תמיד מחשבים אותם בצורה נכונה. מדובר בטעויות אנוש שבעקבותיהן קיימים אי דיוקים - מה שגורם לכך שכספים המגיעים לנו שוכבים בקופת המדינה ללא כל דורש. חשוב להדגיש שבמקרה זה מדובר בהחזרי מס לשכירים בלבד - כיוון שמי שמוגדר כעצמאי חייב להגיש דוח למס הכנסה על פי חוק - ואם מגיע לו החזר, הוא יעודכן על כך.

למי מגיע החזר מס?

ישנם מגוון של מקרים בהם עובדים זכאים להחזר מס - ויכולים לדרוש אותו ממס הכנסה: אם אדם פוטר מעבודתו והחל לקבל דמי אבטלה, בביטוח הלאומי גובים ממנו יותר מס ממה שצריך - זאת מכיוון שבוחנים שם את מדרגת המס הנגבית משכיר במשך שלושה חודשים לאחור. כך קורה, למעשה, שנגבה מהעובד שפוטר יותר מס ממה שיש לגבות ממנו בפועל.

יולדת שיוצאת לחופשת לידה בת 3 חודשים תרוויח פחות כסף - מה שמקטין באופן משמעותי את ההכנסה השנתית שלה. לכן, לפעמים גובים ממנה מס מדמי הלידה, בזמן שכלל לא אמורים לגבות ממנה מס.

גם לעולה חדש או תושב חוזר מגיעה נקודת זכות שמשמעותה החזר כספי - זאת אם לא הציג בפני מעסיקיו תעודת עולה או תושב חוזר. מקרים נוספים בהם ישנה זכאות להחזר: חיילים משוחררים, חיילים בשירות סדיר שעברו לשרת בקבע, בוגרי תואר ראשון או שני או הורים לילד שמתחנך במוסד לחינוך מיוחד או שהוא בעל נכות - וגם מי שהפסיד מרווחי הון במניות בבורסה.

בכמה כסף מדובר?

נקודת זכות שווה בין 2,200 ל-2,600 שקלים בממוצע בשנה - סכום כסף לא קטן, שלפעמים אף יכול להיות מוחזר לשכיר על מספר שנים. החזר מס ניתן לבצע אפילו 6 שנים לאחור - מה שיכול להסתכם בסכום כסף לא מבוטל.

מה צריך לעשות כדי לקבל את הכסף?

אלא שעד שבאמת מקבלים את הכסף - יעברו חודשים ארוכים: תחילה יש לאסוף טופס 106 מכל מקום עבודה בו עבדתם בשנת המס עליה אתם דורשים את ההחזר. יועץ מס עורך בדיקה ואיסוף של המסמכים הדרושים במשך 21 ימים - ולאחר הגשתם למס הכנסה יעברו בין 6 ל-8 חודשים עד לקבלת תשובה - האם מגיע לכם החזר מס או לא. מיום קבלת מכתב התשובה - יעברו עוד 45 ימים עד לקבלת הכסף בחזרה.

חשוב לציין שמראש יש להגיש למס הכנסה את כל המסמכים הדרושים - אחרת התשובה שתקבלו תהיה שלילית רק בגלל שהיה חסר מסמך. חובה לצרף את המסמכים הרלוונטיים שבגללם אתם דורשים החזר מס, מספר תעודת זהות, מספר חשבון בנק וצילום של המחאה.פנייה ליועץ מס שמרכז ומגיש את המסמכים הדרושים לצורך החזר מס יכולה לעלות בין מאות לאלפי שקלים - אלא שזה משתלם, כי גם אם תשלמו על הליך איסוף המסמכים, עדיין תרוויחו כסף כתוצאה מהחזר המס. יועצי מס גובים בדרך כלל 30% מגובה ההחזר.

כיצד נשים לב בעתיד מה מגיע לנו ביתר קלות?

באתר רשות המסים קיים אמנם סימולטור שנועד לסייע לרבים לבצע בדיקה אודות גובה מס ההכנסה השנתי שהם משלמים - אולם רבים מהם כלל לא יודעים מה צריך להזין באתר על מנת להגיע לתוצאה. בדרך כלל מי שפונה למס הכנסה כדי לקבל כספים בחזרה הוא במצב כלכלי טוב, אלה שבאמת זקוקים לכסף , מהשכבות הנמוכות, אינם מודעים שמגיע להם החזר - ולא יודעים כיצד לעשות זאת.

בעת מילוי טופס 101 בעבודה, אנשים בדרך כלל רק חותמים למטה. מומלץ לקרוא בעיון את הטופס ולסמן את הסעיפים שעבורם אתם זכאים להחזר מס. יש לסמן אם אתם צריכים לקבל נקודות זכות שונות על גבי הטופס. שווה לבדוק ולראות אם מגיע לכם החזר מס ולא לוותר - כי זה הכסף שלכם.

ברשות המסים טוענים כי החזר המסים שמגיע לציבור הוא קטן מאוד - וכי בקרוב יחל פיילוט של שליחת מכתבים שיודיעו לאזרחים על ההחזרים שמגיעים להם.