בקרוב: שורת הקלות בענף חיפוש הגז

מחשש לבריחת משקיעים הודיעה רשות ההגבלים העסקיים כי בכוונתה להקל בדרישות שהציבה עד כה בפני גופים המשתפים פעולה בחיפוש גז טבעי בישראל. בין השאר לא יחויב שותף במאגר למכור את חלקו במקרה שנמצא גז ביותר ממאגר אחד וכן לא יחול עוד איסור על העברת מידע בין שותפות ברישיון

מקלים על יזמים קטנים בענף הגז. ארכיון (פלאש 90)

רשות ההגבלים העסקיים תקל בדרישות שהיא מציבה בפני גופים המשתפים פעולה בחיפוש גז טבעי - כך הודיעו היום (ראשון) בהנהלת הרשות. בין הסייגים שיוסרו; החובה למכור או לצמצם את המעורבות בפעילות שותף במאגר במקרה שבו נמצא גז ביותר ממאגר אחד שבו הוא פעיל,  ואיסור על העברת מידע בין שותפות ברישיון. עם זאת, ההקלות אינן תקפות "לחברות דומיננטיות בתחום", בהן חברות דלק ונובל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בשינוי משמעותי של המדיניות שננקטה עד כה, ובמסגרתה הטילה הרשות הגבלות על שיתופי פעולה בין חברות הגז. "שיתופי פעולה בחיפושי גז טבעי בין גורמים שאינם מחזיקים זכויות במאגרים לווייתן או תמר, צריכים ליהנות ממשטר מקל ביותר, כזה אשר ימקסם את האפשרות למציאת מאגר גז שיוכל להתחרות במונופול הקיים", כתב ממלא מקום ממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד אורי שוורץ. "על כן, ככלל אינני רואה מקום לחייבם במכירת מאגרי גז או בצמצום מעורבותם במאגרי גז שימצאו, כולם או חלקם". עוד הוסיף שוורץ כי בקשות שתוגשנה לשיתופי פעולה תטופלנה בדחיפות, וההיתר שיינתן להן לא צפוי להיות מותנה בתנאים מכבידים, אם בכלל.

"מדובר בצעד הכרחי למשיכת חברות גז בינלאומיות לישראל", אמר היום בכיר באחת מחברות הגז. "החלטה של חברת גז להגיע למדינה, היא החלטה אסטרטגית שנידונה חודשים ולפעמים שנים מראש. חברה לא תגיע למדינה להשקיע בה כמויות אדירות של כסף,  אם קיימות הגבלות מהותיות על מספר הרישיונות שהיא יכולה להחזיק בהן".

ברשות ההגבלים מוסיפים, כי ההחלטה מתייחסת באופן עקרוני גם לגורמים הפעילים בהיקף מצומצם יותר במאגרים לווייתן או תמר וגופים השותפים לגופים הדומיננטיים במאגרים אחרים "מקרים אלה ייבחנו על בסיס פרטני, אולם השאיפה הכללית להקל ככל שניתן על כניסה לתחום החיפושים של גז טבעי, בייחוד כשמדובר בגופים שאינם הגופים הדומיננטיים בתחום או גופים קשורים אליהם".