מחאת החקלאים: "המדינה מתעללת בנו"

כאלפיים חקלאים מפגינים מול קריית הממשלה בתל אביב במחאה על המשבר בענף החקלאות. "אנחנו צועקים שנייה לפני שאנחנו פושטים רגל", אמר אחד המפגינים. "נאמר לשר החקלאות הבא שהחקלאות אינה תיק", אמרו בהתאחדות החקלאים

חקלאים ומגדלים מכל רחבי הארץ יצאו היום (חמישי) בצהריים להפגין מול משרדי הממשלה במרכז תל אביב, במחאה על המשבר שעובר על ענף החקלאות בשנים האחרונות. "המדינה מתעללת בנו ואנחנו לא מצליחים לשרוד", אומר אחד החקלאים. כ-2,000 חקלאים צועדים לכיוון קריית הממשלה, ומניפים שלטים כמו: "המדינה הורגת את החקלאות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לוקחים אותנו כמובן מאליו", אמר לחדשות 2 Online סתיו מזור, חקלאי ממושב עין יהב. "אנחנו צועקים שנייה לפני שאנחנו פושטים רגל ועוזבים את המושבים. אני בעצמי לא יודע למה חזרתי".

"אנחנו מוחים על המדיניות הכושלת לאורך שנים של הממשלה שהביאה אותנו על סף קריסה", אמר יו"ר הנהלת "יופי של ירקות" בעין יהב, איתי גל.

לטענת מארגני המחאה, התאחדות חקלאי ישראל, "החקלאות חווה מזה מספר שנים משבר קשה. אזורים שלמים, שכל פרנסתם מושתתת על חקלאות, נמצאים היום בסכנה קיומית ומוחשית". 

הפגנת החקלאים, היום בת"א (דביר וולצר, חדשות 2)

בתעשייה מאיימים: אנחנו בסכנת פשיטת רגל

בהתאחדות הסבירו כי "חקלאים רבים איבדו את חדוות היצירה בשל חוסר רווחיות, בשל מיסים מיותרים המושתים עליהם ובשל שחיקה במעמד החקלאי, ומוצאים עצמם אף סוגרים את מפעל חייהם".

המחאה, שעומדת בסימן "מצילים את החקלאות בישראל", אמורה להיות רק יריית הפתיחה במאבק. "אנחנו רוצים שהממשלה הקרובה תדע שאם לא תשמר את החקלאות, החקלאות במדינה תכריז על פשיטת רגל".

"אנחנו כאן בשביל לומר לשר החקלאות הבא שהחקלאות אינה תיק, אלא פרנסה של 15 אלף איש שמספקים את ביטחון המזון לכלל תושבי המדינה, שהחקלאות היא שמירה על ביטחונה של המדינה וגבולותיה", הוסיפו עוד בהתאחדות.

"בלי החקלאות אין התיישבות"

הנושאים שעומדים במרכז מאבק החקלאים הם פערי התיווך הגדולים, הסדרת נושא העובדים הזרים, הורדת מחירי המים לחקלאות ופיקוח על ייבוא חקלאי מחו"ל.

"לא ייתכן שבכל מקום מכתירים שרים בממשלה שתקום ואף אחד לא סופר ולא מדבר על תיק החקלאות", אומר נשיא ההתאחדות דובי אמיתי. "החקלאות בקריסה ואם נבחרי העם לא יתעשתו ויפעלו על פי קוויי מדיניות ברורים, היא תתפוגג ונהיה תלויים בחסדי הייבוא בלבד וללא גדר חיה בגבולות המדינה".

"בלי החקלאות אין התיישבות", הוסיף יו"ר התאחדות חקלאי ישראל מאיר צור. "בלי החקלאות - אין ציונות ונהפוך לעם ללא שורשים באדמתו. בלי החקלאות לא יהיה מי שיחזיק וישמור על הקרקעות, השטחים הפתוחים וגבולות המדינה".